Článek
Prvním představením vsetínských ochotníků byla 18. dubna 1870 komedie Útěk do Afriky, ochotníci ji odehráli v Dolním šenku, v těsné blízkosti nynějšího působiště Divadla v Lidovém domě. V místech, kde stál Dolní šenk, je parkoviště. „Před deseti lety jsme v místech, kde předpokládáme, že jeviště stálo, uspořádali happening. Letos to bohužel kvůli pandemii není možné,“ uvedl vedoucí souboru Pavel Rejman. Divadelníci se proto rozhodli posunout oslavy na příští rok, kdy také vyjde bulletin mapující historii divadla ve městě.
„Historii zpracovanou až do začátku 60. let máme díky materiálům, které nám poskytla paní Jana Rokytová. Další vývoj posledních šedesáti let nám pomáhá zmapovat ředitel Státního okresního archivu ve Vsetíně Tomáš Baletka,“ uvedl Rejman. Podle Baletky byla v historii vsetínského divadelnictví výrazná padesátá léta. „Měli hodně našlápnuto. Výrazné období bylo ale také za první republiky. V té době dělal divadlo snad každý,“ uvedl Baletka.
Divadelníci chtějí oslovit také pamětníky nebo jejich potomky, aby svými fotkami či zápisky se vzpomínkami obohatili připravovaný tisk. Divadlo mohou kontaktovat na e-mailu: divadelnivsetin@seznam.cz.
Divadelníci mají k dispozici prostory v Lidovém domě, který město rekonstruovalo. Divadlo má téměř 4000 stálých návštěvníků. „Pravdou je, že teď máme díky městu Vsetín a jeho podpoře nejlepší podmínky pro hraní za posledních dvacet let. Ukazuje se, že vsetínští diváci mají o své divadlo zájem. Jsme rádi, že druh divadla, který tu vzniká, lidi zajímá. Máme své fanoušky, kteří se k nám vracejí,“ uvedl Rejman. Podle něj pomohla také nová dramaturgie. Soubor spolupracuje s mladými a profesionálními režiséry, jako jsou David Vacke ze Slováckého divadla nebo student JAMU Jakub Hekl. S divadlem také spolupracuje Kateřina Menclerová, která působí v brněnském divadle Husa na provázku.