Hlavní obsah

Všichni chtějí zlato, ale zlatou cihličku dnes nekoupíte

Foto: Piqsels

Zlato je nyní nedostatkovou komoditou.

Reklama

27. 3. 2020 19:58

Zlato je cennou komoditou v dobách krize, jeho cena se tedy zvyšuje i v současnosti. Dnes se však kvůli opatřením zavedeným po celém světě objevují komplikace s přepravou či zpracováním kovu.

Článek

Zlato provází člověka již po tisíciletí. Lesklý kov, který byl stvořen za extrémních podmínek při kolizi neutronových hvězd, je odedávna symbolem bohatství. V minulosti na sebe díky svým výhodným chemickým vlastnostem bral roli platidla, posléze ručil za hodnotu peněz a držel na uzdě celosvětovou inflaci. V moderních časech se zlato používá především do celé řady elektronických zařízení, své postavení ale neztratilo ani ve sféře finanční.

K drahým kovům se lidé obracejí v nejistých dobách, kdy pro investory představují pevnou půdu. Po zlatých rezervách se lidé poohlížejí i v současné krizi způsobené celosvětovou pandemií.

Zlata není nedostatek

Kvůli nařízení vlád však většina velkých rafinérií zlata v Evropě musela zavřít. Online obchody již cenný kov nemají na skladě. „Zlata je dostatek, ale je buď na špatném místě, nebo ve špatné formě,“ řekl pro CNN nezávislý analytik Ross Norman. Narážel tím na skutečnost, že bylo zrušeno i mnoho osobních letů, které ve svém nákladovém prostoru převážely zlato. „Kdokoliv, kdo nyní shání zlato ve fyzické podobě, má problém,“ dodal.

Tlak na nabídku způsobený nedostatečnými přepravními i zpracovatelskými kapacitami je nyní ještě zesílen rapidním nárůstem poptávky investorů.

Rob Halliday-Stein je provozním ředitelem společnosti BullionByPost, největšího online obchodu s drahými kovy ve Velké Británii. „Bezprecedentní,“ okomentoval lakonicky situaci pro CNN poté, co uvedl, že prodej zlatých mincí se zpětinásobil. Společnost BullionByPost se před nedostatkem stačila zásobit. Halliday-Stein však investory varoval před nákupem zlata od prodejců, kteří kov ještě nemají ve svých rukou. Tvrdí, že dodavatelské řetězce váznou a je těžké předvídat, kdy opět bude k dispozici více zlata.

Ochrana před inflací

Centrální banky nyní začaly tisknout velký objem dolarů, eur i liber – ve snaze udržet své ekonomiky nad vodou a podpořit jejich restart obětují sílu svých měn. „Zlatu rádi říkáme měna poslední možnosti,“ dodal pro CNN Jeffrey Currie, vedoucí oddělení komodit v Goldman Sachs.

Problém je také v tom, že lidé své nakoupené zlato neprodávají ani tehdy, když se jeho cena dostává na vrchol. V pondělí dosáhlo na historický rekord čtyřiceti tisíc korun za unci. Avšak i ti, kdo by své zlato chtěli prodat, mají kvůli zavedeným restrikcím potíže.

V Londýně, který představuje hlavní světový uzel pro obchod se zlatem ve fyzické podobě, je nyní uložen velký počet čtyřsetuncových cihel v přibližné hodnotě 420 miliard dolarů, ale dostat tento objem do New Yorku je obrovskou logistickou výzvou. A proč zrovna do New Yorku?

New York vs. Londýn

„V jednu chvíli v úterý se rozdíl mezi cenou zlata, které lze dostat tzv. ‚na ruku‘, v Londýně, a cenou zlata v budoucích smlouvách obchodovaných v americké metropoli sepsaných na květen lišil o sto dolarů,“ řekl CNN Ross Norman, nezávislý analytik. „Normální rozdíl se pohybuje od jednoho až po dva dolary.“ Smlouva o budoucím nákupu je dohoda mezi prodejcem a kupujícím o obchodu, který se uskuteční v budoucnosti za fixní cenu dohodnutou v současnosti.

Zvětšující se propast cen nasvědčuje tomu, jak je trh nejistý, zda se přeprava zlata v dubnu doopravdy uskuteční, či nikoliv. Jinými slovy, nastává zvýšení ceny kvůli možnému nedostatku nabídky.

Až 1800 dolarů za unci

Zvyšující se cena zlata sice v posledních dnech ztratila na svém tempu, ale jedná se nejspíše pouze o krátkodobý trend. „Rallye zlata přerušila tradiční korelaci se státními dluhopisy, které prudce poklesly, když někteří investoři odešli z ‚bezpečných přístavů‘ do akcií, zatímco jiní prodali více ze strachu z prudkého zvýšení nabídky dluhopisů v důsledku ohlášených obrovských fiskálních stimulačních balíčků, které se stále připravují jak ve Spojených státech či Evropě, ale i v jiných zemích,“ napsal hlavním analytik CFD World Martin Krištoff na web Kurzy.cz.

Připouští možnost, že cena zlata by se na konci roku mohla vyšplhat až k 1 800 dolarů za unci.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované