Hlavní obsah

Výletní loď i nadále zůstává na dně Dunaje, hasiči ji nemohou vyprostit

Záchranáři nemohou vyprostit vrak Mořské panny. (Video: Zuzana Lachnitová, AP, Reuters)

 

Reklama

1. 6. 2019 11:45

Hned několik překážek komplikuje maďarským hasičům a potápěčům záchranné práce. Kvůli vysokému stavu vody v Dunaji, špatné viditelnosti a silnému proudu se stále nedaří vytáhnout výletní loď, která se ve středu večer potopila v centru Budapešti po srážce s jinou lodí.

Článek

Loď se potopila s 35 lidmi na palubě po srážce s větším plavidlem. Na palubě bylo 33 Jihokorejců a dva maďarští členové posádky. Sedmi lidem se podařilo zachránit, sedm lidí zemřelo, zbylých 21 pasažérů se stále pohřešuje.

„Podmínky jsou naprosto proti nám,“ řekl na tiskové konferenci se svou jihokorejskou kolegyní Kang Kjong-wha maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. „Není možné se k vraku dostat. Viditelnost je nulová a Dunaj teče rychlostí 15 kilometrů za hodinu,“ popsal šéf maďarské diplomacie.

Vrak potopené lodi jménem Mořská panna (Hableány) je v šestimetrové hloubce. Dostat se k němu je podle sdělení úřadů nebezpečné. Jednoho z potápěčů už při práci strhl silný proud a musel být zachráněn, informovala média. Podle agentury Reuters nasazení potápěči nevylučují, že s prozkoumáním a vyzdvižením potopené lodi bude nutné počkat i několik dní, než se proud zmírní.

Agentura APA napsala, že maďarské úřady předpokládají, že uvnitř plavidla se nacházejí těla obětí, a tak usilují o jeho co nejrychlejší vyproštění. Maďarský premiér Viktor Orbán neštěstí označil za událost, která „člověkem otřese“. Ve státním rozhlase řekl, že požádal úřady, aby ho „přísně a důkladně“ vyšetřily. Do Budapešti začali přijíždět členové rodin mrtvých a pohřešovaných Jihokorejců.

Maďarská policie ve čtvrtek večer zadržela ukrajinského kapitána hotelové lodi Viking Sigyn, která se s Mořskou pannou srazila a neštěstí nejspíš zavinila. Kapitán je podezřelý z ohrožení lodní dopravy, jež vedlo k nehodě s větším počtem mrtvých.

Ukrajinec ale odmítá, že by nehodu zavinil. Jeho právní zástupce ve vydaném prohlášení podle agentury MTI uvedl, že považovat kapitána za podezřelého je „předčasné a v této chvíli jde jen o pouhou teorii“ vzhledem k tomu, že k dispozici ještě není stanovisko expertů.

Mořská panna byla ve středu večer téměř u konce vyhlídkové plavby po Dunaji, když do ní nedaleko maďarského parlamentu narazila mnohem větší Viking Sigyn. „Viděla jsem, jak se k nám blíží hotelová loď, ale nikdy bych si nepředstavila, že narazí do naší lodi,“ řekla jihokorejské agentuře Jonhap jedna z přeživších. Po srážce spolu s dalšími lidmi, kteří stáli na palubě, spadla do studené vody v řece. Podařilo se jí chytit se záchranného člunu, který plul kolem, a hodit lano jinému člověku. „Myslím, že všichni, kdo zůstali v kajutě, se pravděpodobně z lodi nemohli rychle dostat,“ uvedla další přeživší.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované