Hlavní obsah

Výroba aut v Česku klesla, drží se jen kolínská továrna

Výroba aut v Česku zpomaluje. (Video: Karolína Štuková)

Reklama

24. 4. 2019 12:30

Výroba osobních aut v 1. čtvrtletí meziročně klesla o 3,8 procenta na 363 052 vozů. V největší automobilce Škoda Auto produkce klesla o tři procenta na 231 280 automobilů. Rostla naopak produkce nákladních aut, autobusů i motocyklů.

Článek

Kolínská TPCA zvýšila od ledna do konce března produkci o téměř pět procent na 58 772 vozů, výroba Hyundai v Nošovicích naopak klesla o 12 procent na 73 000 aut.

Zpomalení produkce mělo podle Sdružení automobilového průmyslu krátkodobý charakter a ve druhém pololetí čeká návrat k růstu. Naznačuje to vývoj produkce v jednotlivých měsících. V březnu bylo vyrobeno 131 155 vozů, což je o 12,5 procenta více než v únoru a o 13,8 procenta více než v lednu.

Počet prodejců aut do roku 2025 klesne až o polovinu, uvádí průzkum

Rekord. V Česku se vyrobilo 1,34 milionu aut. Podívejte se, jak se to dělá

„V prvních měsících tohoto roku můžeme pozorovat nárůst výroby ve všech kategoriích mimo osobní vozidla. Nakonec i celková letošní březnová výroba překonala při stejném počtu pracovních dnů tu loňskou o více než čtyři procenta a historicky je druhou nejúspěšnější. Výrobcům se tak nadále daří v produkci i v odbytu v ČR i v zahraničí. Na druhé straně, pokud se nepodaří ve spolupráci s vládou a ostatními partnery zachytit nové trendy spočívající v nástupu alternativních pohonů, digitalizace či autonomního řízení, ohrozí to budoucí výkonnost tuzemského průmyslu, a tudíž i celé české ekonomiky,“ uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Zachrání Evropa planetu před klimatickou změnou? Těžko. Ale může alespoň prošlapat slepé uličky

Výroba autobusů se zvýšila o 6,7 procenta na 1 185 vozidel. Firma Iveco ČR vyrobila 1 108 autobusů a SOR Libchavy 72 vozidel. Oběma velkým výrobcům se dařilo i na tuzemském trhu, když SOR prodala meziročně o 16 autobusů více a Iveco zvýšilo prodej o 70 vozů.

Společnosti Jawa Moto jako jedinému výrobci motocyklů na trhu vzrostla produkce o 152 procent na 589 strojů. Za růstem je především navýšení exportu o 171 procent zejména do zemí Střední a Jižní Ameriky a růst domácích prodejů o polovinu.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené