Hlavní obsah

Vytváříme si vlastní světy, říká členka uměleckého dua Shotby.us

Reklama

17. 5. 16:15

Galerie fotografií ze zahraničních agentur v redakci Seznam Zpráv připravuje Lenka Glisníková, která sama fotí a je čerstvou držitelkou ceny Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku. Podívejte se na její snímky.

Článek

+17

Lenka Glisníková (1990) spolupracuje se stejně starou kolegyní Karolínou Matuškovou, s níž se potkala během studií. Obě studovaly ve fotografických ateliérech Fakulty umění v Ostravě a pod vedením Aleksandry Vajd a Martina Kohouta na UMPRUM v Praze. V současnosti tvoří pod hlavičkou Shotby.us.

Pod snímky se podepisují společně, protože největší tvůrčí důraz kladou na přípravu scén, svícení a následnou postprodukci. „Kdo zrovna stiskne spoušť, už není tak podstatné,“ směje se spoluautorka dvojice Shotby.us, která od ledna 2020 působí i v redakci Seznam Zpráv. Zatímco ve zpravodajství skládá galerie dokumentárních fotografií, v ateliéru utíká od reality k fantazii.

Dvojice vytváří osobitý, výtvarný svět tajemných kompozic, v nichž se objevují ruce, nohy, prsteny, emulgované tekutiny, rostliny, hmyzí hlavy, rostliny a syté, pastelové barvy. Jejich tvorba se soustředí na design, módu, umění a zejména šperky. „Práce spolužáků designérů jsme začaly fotit už během studia a dnes v tom přirozeně pokračujeme,“ říká fotografka.

Autorky ze Shotby.us tři roky dokumentovaly módní přehlídky na akci Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Své práce vystavovaly v mnoha českých a moravských galeriích, naposledy v pražské Fotograf Gallery nebo zlínské galerii Kabinet T. Letos získaly cenu na patnáctém ročníku soutěže Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku za soubor fotografií šperků, událostí a portrétů včetně hudebnice Katarzie, která dvojici fotografek sama našla a oslovila.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované