Hlavní obsah

Výzva bankám Německa a Rakouska: Prověřte okolnosti úvěrů pro Agrofert

Premiér Andrej Babiš.

Reklama

7. 1. 2020 8:15

Senátor Lukáš Wagenknecht vyzval centrální banky zemí, jejichž finanční ústavy napůjčovaly holdingu Agrofert miliardy euro, aby prověřily okolnosti všech holdingových úvěrů, píše server Neovlivní.cz.

Článek

O prověření způsobu financování Agrofertu v různých zemích Evropské unie ve spojitosti s nesrovnalostmi kolem skutečného majitele holdingu požádal národní banky v Rakousku, Německu, na Slovensku a dalších zemích senátor Lukáš Wagenknecht, píše Neovlivní.cz.

Zatímco v Česku společnost tvrdí, že Andrej Babiš nemá na chod Agrofertu žádný vliv, protikorupční organizace Transparency International loni vypátrala, že na Slovensku firma ve veřejném registru uvádí Babiše jako ovládající osobu.

Národní banky dostaly od Wagenknechta výzvu, aby prověřily informace o vlastnictví Agrofertu právě u miliardových úvěrů, napsal server.

„Pokud by se zjistilo, že holding pana premiéra v jednotlivých zemích dodává bankám nesprávné či rozporuplné informace či doklady ohledně toho, kdo je skutečným majitelem holdingu, nebo že banky tyto informace dodané holdingem neprověřují, a jsou-li nesprávné, nepožadují nápravu, měly by národní dozorové orgány vzhledem k těmto bankám okamžitě zahájit konkrétní kroky podle předpisů proti praní peněz,” zdůvodnil své rozhodnutí senátor, který je členem zvláštní senátní komise pro vyšetřování střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

Wagenknecht žádá i o prověření, jak úvěrující finanční ústavy ověřily údaje a doklady o skutečném majiteli holdingu.

Na výstavbu Čapího hnízda premiérovi poskytla stamilionovou půjčku banka HSBC, která v interních dokumentech vedla jako majitele farmy právě Andreje Babiše. Bankéři později uvedli, že se spletli, uvádění nepravdivých údajů ale spadá pod pravidla proti praní špinavých peněz. Senátorův podnět tak má prověřit, zda byl postup evropských bank v souladu se směrnicí proti praní špinavých peněz.

„Pokud by bylo zjištěno porušování pravidel proti legalizaci výnosů z trestné činnosti ve vztahu k manipulaci informací o skutečných majitelích, měly by banky a příslušné dozorové orgány v jednotlivých zemích okamžitě začít jednat. Jestliže by banky uvedené ve finančních výkazech holdingu, které doposud vedou jeho účty, zjistily nesrovnalosti v informacích či dokladech o skutečném majiteli, což už několik let víme při pohledu do slovenského rejstříku skutečných majitelů dodavatelů veřejných zakázek, měly by dispozice s účty holdingu okamžitě zmrazit,” dodal Wagenknecht.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované