Hlavní obsah

Z brněnské kauzy vyvodím politickou zodpovědnost, slíbil Faltýnek

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Jaroslav Faltýnek.

Reklama

21. 6. 2020 14:48

Místopředseda hnutí ANO své další kroky nekonkretizoval. Na jaře ale čeká hnutí ANO volební sněm.

Článek

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek chce ze stranických problémů v Brně vyvodit politickou zodpovědnost. Řekl to dnes v televizi CNN Prima NEWS. Své další kroky nekonkretizoval. Připomněl jen, že na jaře čeká hnutí ANO volební sněm.

Předsednictvo ANO v úterý zrušilo brněnskou organizaci kvůli tomu, že řešila v posledních týdnech spory kvůli možnému napojení některých lidí na pochybné kauzy a lidi. Po loňské policejní razii skončil ve vazbě kvůli podezření z korupce bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula (dříve ANO). Podle obžaloby byl hlavou skupiny lidí, kteří manipulovali stavební zakázky a brali za to vysoké úplatky. Mezi obžalovanými je i bývalý místostarosta Brna-Ivanovic a bývalý vedoucí investičního odboru v Brně-střed Petr Liškutin (dříve ANO).

Faltýnek řekl, že za brněnské hnutí ANO nese zodpovědnost on, protože ho, stejně jako další stranické organizace, zakládal. „A vy víte velmi dobře, že já jsem v Brně vlastně byl primátorem, krajským předsedou, kandidátem na lídra, takže všechno to jde za mnou a já z toho prostě musím vyvodit zásadní politickou odpovědnost,“ řekl moderátorce. Faltýnek jako brněnský primátor nepůsobil, nevedl ani krajskou organizaci ANO na jižní Moravě.

Jakým způsobem chce politickou zodpovědnost vyvodit, odmítl specifikovat. „My máme na jaře volební sněm, tak uvidíme,“ poznamenal. Na otázku, zda by už nemusel být prvním místopředsedou strany, řekl, že v politice je možné úplně všechno. „Řekl jsem panu předsedovi (Andreji Babišovi) několikrát: pokud budete cítit, že jsem přítěží pro naše hnutí, rád budu dělat něco jiného,“ dodal. Nikdo mu ale prý zatím neřekl, že by přítěží byl.

Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek poznamenal, že to, čím nyní prochází hnutí ANO, je podle něj osudem všech velkých stran. To, co podle něj hnutí ANO kritizovalo u ODS či ČSSD, se nyní děje u nich.

Politici se v diskuzi vyjadřovali i k otázce páteční kritické rezoluce Evropského parlamentu k možnému střetu zájmů premiéra Babiše. Faltýnek ji označil za politickou proklamaci. Poznamenal, že politický boj se přesunul z České republiky do Evropského parlamentu. O tom, zda je Babiš ve střetu zájmů, může podle něj rozhodnout jen soud.

Podobně se vyjádřil i předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Je to podle něj proklamace a marný výkřik, protože jediný účinek či váhu by mělo jen rozhodnutí exekutivních orgánů.

Podle předsedy klubu STAN Jana Farského si Babiš nevybral mezi politikou a byznysem a ponechal si oboje. „Protože ty peníze a eura má nade vše rád a udělá vše pro to, aby tam zůstal,“ podotkl.

Rezoluce podle Faltýnka a Kováčika politickou sílu Babiše při vyjednávání o penězích v EU neoslabuje, podle Bartoška a Farského to českou pozici ohrožuje. Bartošek poznamenal, že reálně hrozí, že český premiér může být vyřazen z jednání o dotacích pro ČR. I podle něj může o vině či nevině Babiše rozhodnout jen soud.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované