Hlavní obsah

Z protikorupčního ombudsmana FAČR advokátem obviněného Berbra

Foto: Profimedia.cz

Roman Berbr není už tři týdny na svobodě, byla na něj uvalena vyšetřovací vazba kvůli četným obviněním, jež souvisejí se světem fotbalu.

Reklama

7. 11. 2020 15:32

Na Fotbalové asociaci ČR vznikla loni pozice externího ombudsmana protikorupčního programu. Zastával ji poněkud utajeně Filip Seifert, v posledních týdnech paradoxně advokát Romana Berbra, fotbalového bosse obviněného z korupce.

Článek

Z obou rolí už pražský advokát Filip Seifert vycouval. „Pana Berbra nezastupuji,“ sdělil reportérovi Seznam Zpráv v pátek. Zastupoval ho ale přinejmenším 18. října u Obvodního soudu pro Prahu 6, který tehdy rozhodoval o uvalení vyšetřovací vazby na jeho klienta. V uplynulých dnech však Filip Seifert a Roman Berbr svou spolupráci spočívající v právním zastoupení obviněného z neznámých důvodů ukončili.

V roli externího ombudsmana FAČR působil Filip Seifert podle slov Jana Paulyho, generálního sekretáře Fotbalové asociace, do léta letošního roku, kdy Seifert na tuto pozici rezignoval. Proč? To advokát Seifert v komunikaci s reportérem Seznam Zpráv nevysvělil, směrem ke všem dalším otázkám se odkázal na to, že je vázán mlčenlivostí.

Co v pozici ombudsmana reálně dělal? A kolik díky ní vydělal peněz? „Neřešil žádnou událost, za funkci honorován nebyl,“ říká Jan Pauly o Seifertově působení v roli externího ombudsmana. Ta byla zřízena v souvislosti s realizací protikorupčního programu FAČR nazvaného Criminal Compliance Program.

Pauly uvedl, že on sám působí ve výkonné roli tohoto protikorupčního programu, a to jako Compliance Officer. Více v infoboxu:

Co je to Criminal Compliance Program (CCP)

Criminal Compliance Program (CCP), tedy jakýsi protikorupční program fotbalové asociace, se ve stanovách FAČR objevil v květnu 2019. Podle dostupných informací se až dosud realizoval zejména formou školení a přednášek.

Stanovy FAČR vytvářejí v rámci CCP dvě pozice:

1) Compliance Officer, což je pozice výkonná. A zastává ji podle svých slov Jan Pauly, generální sekretář FAČR.

2) Externí ombudsman, což je pozice kontrolní. A až do léta 2020 ji zastával Filip Seifert. Od té doby je tato funkce neobsazena.

Celo agendu CCP by nově měla převzít advokátní kancelář Havel & Partners. V úterý by to měl definitivně schválit výkonný výbor FAČR.

Ve stanovách FAČR se píše, že externí ombudsman je vybírán na návrh Compliance Officera výkonným výborem FAČR. V žádném zápisu z jeho jednání ale o tom na webu FAČR není ani jediná zmínka.

Reportér Seznam Zpráv oslovil tři členy výkonného výboru FAČR, dva si tuto agendu z jednání nevybavili, třetí už ano. „Matně si vybavuji, že se po valné hromadě 2019 řešil za FAČR Pauly a jako externí ombudsman Seifert,“ potvrdil, Pavel Nezval, předseda Řídící komise pro Moravu.

Další Berbrův advokát Lego řídí právní oddělení FAČR

Spolupráce FAČR s Filipem Seifertem, coby protikorupčním ombudsmanem, každopádně začala v době, kdy byl českým místopředsedou tohoto největšího sportovního spolku v zemi a podle mnohých pozorovatelů jeho nejvlivnějším činitelem Roman Berbr, v uplynulých dnech Seifertův klient stíhaný v korupční kauze.

Přinejmenším v první den Berbrova zatčení zastupoval fotbalového bosse coby jeho advokát též Jan Lego, někdejší předseda Odvolací komise FAČR, nyní ředitel legislativně právního oddělení FAČR. Zda Romana Berbra zastupuje v jeho trestní kauze i nadále, není jasné, Jan Lego nezdvihá telefon a Filip Seifert se k tomu nevyjádřil.

Pro zajímavost: Jana Lega najdeme na seznamu vyučujících Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, kde v letech 2012-20 zastával roli děkana Jan Pauly starší, předseda Etické komise FAČR, která by měla skutky Romana Berbra a dalších obviněných zkoumat v rámci disciplinárního řízení.

Exděkanův syn Jan Pauly mladší zastává pak na Fotbalové asociaci ČR klíčovou roli generálního sekretáře. Jak vyšlo najevo, působí též v rámci protikorupčního programu v pozici Compliance Officera. Tedy výkonného činitele programu, který mimo jiné vybírá a navrhuje výkonnému výboru právě externího ombudsmana, jímž byl v uplynulých měsících již zmiňovaný Filip Seifert.

Do hry vstupuje právnická firma Havel & Partners

Berbrova aféra, v níž byl tento dlouholetý funkcionář, v okamžiku zatčení místopředseda FAČR, policií zatčen a obviněn, a to spolu s dalšími 19 osobami, otřásá českým fotbalem již tři týdny. V aféře jde o manipulace fotbalových zápasů a údajnou defraudaci 850 000 korun z pokladny Plzeňského krajského fotbalového svazu.

V reakci na aféru odprezentoval předseda Fotbalové asociace Martin Malík jako zásadní chystaný krok vpřed v boji s fotbalovou korupcí předání správy Criminal Compliance Programu (CCP), tedy již zmiňovaného protikorupčního programu FAČR, do péče „jedné velké advokátní kanceláře“.

Ta už je vybrána, jmenuje se Havel & Partners a asociace si u ní dlouhodobě zadává právní služby. V éře předsedy Miroslava Pelty řešila FAČR prostřednictvím této právnické firmy například mnohaletou kauzu vycházející ze sporů několika klubů s názvem Bohemians. Tehdy ještě tato advokátní kancelář nesla název Havel, Holásek & Partners.

Z této své nové pozice by se právnická firma Havel & Partners měla podle všeho angažovat i při řešení aktuální berbrovské aféry. „Já jsem z pozice Compliance Officera již v celé věci a v souladu s Kodexem CCP zahájil šetření, nicméně s ohledem na povahu celé kauzy rozhodl výkonný výbor FAČR o předání veškeré této agendy největší advokátní kanceláři v ČR Havel & Partners,“ uvedl Jan Pauly, generální sekretář FAČR.

Fotbalová asociace ČR vyvíjí snahu stát se v kauze Berbr a spol. coby poškozená strana účastníkem řízení a mít možnost nahlížet do spisu. „V úterý, kdy zasedá výkonný výbor FAČR, už by mu měla být předložena zpráva o tom, jak byla naše žádost směrem k vyšetřovacímu spisu posouzena,“ říká Jan Pauly.

V tomto ohledu se jeví jako poměrně bizarní, že roli Berbrových právních zástupců zastávali v uplynulých dnech Filip Seifert, bývalý externí ombudsman FAČR, a Jan Lego, současný šéf legislativně právního oddělení FAČR. U něj není jasné, zda Berbra coby advokát zastupuje i nadále, či nikoli.

Pro zajímavost: V roce 2016 informovala právnická firma Havel, Holásek & Partners, tedy dnešní Havel & Partners, že rozšiřuje své služby o oblast trestního práva - více zde. S tím, že „tyto služby budou zajišťovány v rámci exkluzivní spolupráce s nově vzniklou advokátní kanceláří Seifert a Partneři, vedenou předním českým obhájcem a specialistou na trestní právo Filipem Seifertem“.

Od externího ombudsmana FAČR číslo 1 k firmě, která ho v této roli bude následovat, tedy není nikterak daleko.

Foto: ČTK

Advokát Filip Seifert na agenturním snímku z roku 2013. Zastupoval tehdy náměstka ministra zemědělství Romana Bočka obviněného v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové,

Reklama

Doporučované