Hlavní obsah

Za kolik se bydlí v Praze: nájem a energie spolknou skoro třetinu rodinného rozpočtu

Víc nestojí jen bydlet, ale taky samotné byty (Video: Aleš Černý)

 

Reklama

5. 12. 2018 14:05

Kdo bydlí v Praze, musí počítat s tím, že z rodinné peněženky musí vytáhnout měsíčně skoro 30 procent jejích příjmů. Jde v součtu o nájem a platby za energie. Bydlet v nájmu vychází o něco levněji.

Článek

Ve vlastním bydlí 48 procent Pražanů, 37 procent je v nájmu a osm procent bydlí v družstevním bytě. Vyplývá to z průzkumu Sdružení pro architekturu a rozvoj, jehož výsledky zveřejnilo na dnešní konferenci.

Kolem 30 procent za bydlení platí zhruba 70 procent lidí, co v Praze byt vlastní, u nájemníků je to 46 procent. Zbytek bydlí o něco levěji.

Nejméně zatěžuje rozpočet na bydlení osoby, které nebydlí samostatně. V této skupině zhruba 30 procent z nich vydává na tyto účely desetinu svých příjmů. Jde však většinou o lidi ve věkové skupině 18 až 26 let, kteří pravděpodobně bydlí u rodičů.

Někdo i za polovinu

Více než polovinu svého rozpočtu vydává za bydlení přibližně desetina Pražanů. Zatímco u družstevního bydlení jsou to tři procenta obyvatel, u nájemníků je to pětina.

Pokud by měli možnost, vlastnické bydlení by podle průzkumu zvolilo 90 procent Pražanů. Za nejdůležitější považují jistotu (56 procent), třetina respondentů jako nejdůležitější faktor uvedla, že ve stáří nebudou mít s bydlením finanční starosti. Možnost prodat nemovitost je důležitá pro desetinu oslovených.

Podívejte se, jak jde nahoru i cena hypoték (Video: Aleš Černý, Seznam Zprávy)

U nájemního bydlení ve čtvrtině případů nejvíce zabodovala neexistence dlouhodobých finančních závazků. Flexibilitu, tedy možnost kdykoliv se odstěhovat, považuje za nejdůležitější necelá pětina pražských nájemníků.

Z průzkumu také vyplynulo, že Pražané vnímají zhoršující se dostupnost bydlení. Téměř 60 % z nich se domnívá, že pro dospívající generaci bude rozhodně obtížnější získat vlastní byt a další pětina respondentů si myslí, že to budou mít mladí o něco obtížnější než oni. Že to bude stejné jako pro jejich generaci, si myslí 14 procent oslovených a že si pořídí byt snáze než oni, se domnívá 2,5 procenta.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované