Hlavní obsah

Za zkaženou cestu ministra Tomana může Česko, tvrdí ruské úřady

Ministr zemědělství Miroslav Toman.

Reklama

30. 11. 2019 14:56

Za předčasné ukončení státní návštěvy Ruska, které tento týden postihlo českého ministra zemědělství Miroslava Tomana, prý může chyba na české straně.

Článek

Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu vydalo oficiální prohlášení, ve kterém tvrdí, že zkrácení státní návštěvy bylo způsobeno administrativní chybou české delegace. Ministr zemědělství Miroslav Toman s podnikateli se musel vrátit do Česka poté, co mu ruské úřady nepovolily přelet z Moskvy do Kazaně.

Ruské ministerstvo uvedlo, že problémy s přesunem do metropole Tatarstánu vznikly „výhradně v důsledku nedodržení celních předpisů Eurasijské ekonomické unie českou stranou“. Dodalo, že takového pochybení se čeští partneři nedopustili poprvé.

Návštěva podnikatelské mise pod Tomanovým vedením začala v Rusku v pondělí a měla trvat do pátku. Ve středu se ministr s podnikateli chystal odletět z Moskvy do Kazaně na jednání s představiteli Tatarstánu, tato část cesty se ale neuskutečnila. Češi se pak do Prahy vrátili předčasně ve čtvrtek.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček ve čtvrtek uvedl, že zákaz vnitrostátního letu byl zřejmě nedorozuměním, které mohla způsobit nová administrativní procedura na ruské straně.

Podle prezidenta Miloše Zemana je možné, že šlo o odvetnou akci. „Jedna z hypotéz je, že Rusové takto reagují na zprávu BIS, podle které v České republice řádí ruští špioni,“ řekl prezident v televizi Barrandov.

Premiér Andrej Babiš v pátek uvedl, že čeká na oficiální závěry ministerstva zahraničních věcí. K věci se podle svých slov bude moci vyjádřit až se vyjasní, zda „incident v Rusku byl administrativní problém na české straně nebo je to nějaká nepřátelská akce ze strany Ruska“.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované