Hlavní obsah

Bolsonaro prolomil povolební mlčení. Porážku otevřeně neuznal

Foto: Profimedia.cz

Brazilský prezident Jair Bolsonaro.

Reklama

1. 11. 2022 21:20
aktualizováno • 1. 11. 2022 21:28

Brazilský prezident Jair Bolsonaro poprvé po neúspěšných volbách vystoupil na veřejnosti. Slíbil, že bude dodržovat ústavu. Jeho ministr potvrdil, že se chystají na předání moci vítěznému kandidátovi.

Článek

Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes večer poprvé vystoupil na veřejnosti od své porážky v nedělních prezidentských volbách a v krátkém projevu řekl, že bude dodržovat ústavu. Vítězi prezidentských voleb Luizi Ináciovi Lulovi da Silva přitom nepogratuloval a prohlásil, že podporuje nenásilné protesty. Bolsonarův ministr Ciro Nogueira potvrdil, že pracuje s týmem vítěze na předání moci.

Na začátku několikaminutového vystoupení Bolsonaro poděkoval svým voličům za hlasy, které mu dali. Svou porážku ale otevřeně neuznal.

„Jako občan i jako prezident budu nadále dodržovat všechny body naší ústavy,“ řekl Bolsonaro. Po něm krátce vystoupil jeho ministr Nogueira, který potvrdil zprávy brazilského tisku, že začíná pracovat na předání moci vítězi voleb.

Proti vítězství levicového exprezidenta vyšlo do ulic mnoho Bolsonarových příznivců. Někteří z nich blokují silnice a dálnice. Podle prezidenta jsou demonstrace výsledkem pocitu nespravedlnosti a rozhořčení, které vyvolal volební proces. Podpořil přitom nenásilné protesty.

Komentář k brazilským prezidentským volbám

V Brazílii skončily prezidentské volby a z řady reakcí by se mohlo zdát, že v zemi spolu s poraženým obhájcem prezidentského úřadu odchází také populismus, korupce, chaos v řízení státu. A následovat bude růst, pokrok a ochrana amazonského pralesa. Realita je však o poznání složitější, a to zejména z pohledu celého latinskoamerického kontinentu.

„Naše metody nemohou být metodami levice, které vždy poškozovaly obyvatelstvo, jako obsazení nemovitostí, ničení majetku či omezování práva (svobodného) pohybu,“ uvedl Bolsonaro.

Prezident se svým prohlášením čekal téměř dva dny od uzavření volebních místností, což je podle médií netradičně dlouhá doba. Podle některých komentátorů to mohlo přispět k růstu napětí v zemi. Od nedělního večera Bolsonarovi příznivci uspořádali stovky blokád, které postupně rozhání policie.

V nedělním druhém kole prezidentských voleb zvítězil Lula se zhruba 51 procenty hlasů, zatímco Bolsonaro dostal 49 procent. V minulosti Bolsonaro tvrdil, že elektronický systém voleb používaný v Brazílii umožňuje manipulace a podvody. To ale volební orgány popřely.

Reklama

Související témata:

Doporučované