Hlavní obsah

Čínský stranický tisk dal Zemana za příklad. Kvůli olympiádě

Foto: ČTK

Zeman při podepisování přihlášky Českého olympijského výboru na olympiádu. Ilustrační foto.

Reklama

16. 1. 2022 21:16

Evropa se staví proti politizaci olympiády, píše čínský stranický bulvární tisk. Jako důkaz dává postoj českého prezidenta Miloše Zemana, vedle něhož zmiňuje i další evropské státníky. A hovoří o „protičínských hlasech“ v Česku.

Článek

Čínský bulvární deník Global Times, který spadá pod oficiální deník ústředního výboru Komunistické strany Číny, uveřejnil článek, v němž poukazuje na kladný přístup českého prezidenta Miloše Zemana k zimní olympiádě v Pekingu. Podle deníku je to důkazem toho, že v Evropě „roste shoda“ na tom, odmítnout politický bojkot her.

Článek hovoří o rozpolcenosti v otázce ZOH napříč českým politickým spektrem, když kromě Zemanova postoje zmiňuje i nedávná tvrzení českého velvyslance v Pekingu Vladimíra Tomšíka.

Ten koncem loňského roku v rozhovoru pro deník Beijing Daily mluvil o pověření od prezidenta Miloše Zemana, aby za něj - pokud nebude moci na olympiádu sám jet - hry maximálně podpořil.

Členové vlády Petra Fialy však kritizují porušování lidských práv v Číně a na olympiádu, která v Pekingu začne 4. února, nikdo z nich nejede. Ministr zahraničí Jan Lipavský potvrdil, že Vladimír Tomšík svůj mediální výstup s ministerstvem nekonzultoval. V rozhovoru pro Beijing Daily navíc velvyslanec nepravdivě uvedl, že olympiádu v Číně v tuzemsku podporují „všichni“.

„Jeho mediální výstup byl následně náležitě využit čínskými médii, která samozřejmě slouží ve prospěch čínské státní propagandy,“ řekl Jan Lipavský v sobotním rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Bulvární Global Times citují čínského analytika Sun Kche-čchina, podle něhož neshody v zahraniční politice mezi novou vládou a prezidentem způsobují především „vnitřní konflikty“ a že Zemanův hlas byl vládou nedávno upozaděn kvůli prezidentovu zdravotnímu stavu.

Vnitřní protičínské hlasy nejsou dostatečně silné, aby zcela změnily vztah mezi Čínou a Českem.
Sun Kche-čchin pro bulvární deník Global Times

„Vnitřní protičínské hlasy nejsou dostatečně silné, aby zcela změnily vztah mezi Čínou a Českem,“ cituje bulvární deník analytika.

Zemanův postoj deník přirovnává k dalším evropským politikům, kteří hovořili o údajné politizaci her. Zmiňuje francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebo německou ministryni zahraničí Annalenu Baerbockovou. Nicméně Baerbocková na olympiádu nepojede „z osobních důvodů“ a například podpořila snahu Evropského parlamentu zakázat dovoz zboží vytvořeného na nucených pracích, což by pravděpodobně mohlo dopadnout i na některé čínské zboží, psal koncem minulého roku server Politico.

Miloš Zeman svůj postoj k ZOH v Pekingu vyjádřil mimo jiné ve stručné zdravici u příležitosti nominace českých olympioniků, která byla v sobotu uveřejněna na webu Hradu.

„Jsem zásadně proti zneužívání olympijské myšlenky pro politické cíle. Zažili jsme to kdysi dávno jak v Moskvě, tak v Los Angeles. Nyní je jemnější forma tohoto zneužití, kdy bojkot se vyhlašuje jenom u politiků a nikoli u sportovců. Upřímně řečeno, když někteří političtí bafuňáři na olympijských hrách nebudou, nic hrozného se nestane,“ píše se ve zmíněné zdravici.

Čínský bulvární deník zmiňuje také Zemanův kladný postoj k čínskému režimu a jeho slova interpretuje jako pokárání ministra zahraničí Jana Lipavského, který před nedávnem vyvrátil slova velvyslance Tomšíka a potvrdil negativní vládní postoj k ZOH v Pekingu.

OSN a lidskoprávní organizace tvrdí, že v Číně prošlo tábory v autonomní provincii Sin-ťiang přes milion příslušníků etnických menšin, zejména Ujgurů. V táborech zadržovaným vnucují čínskou většinovou kulturu a je na ně vytvářen nátlak, aby se odklonili od islámu. USA již dříve prohlásily, že se podle nich Peking v oblasti dopouští genocidy. Čína však tato tvrzení popírá a tvrdí, že se jedná o rekvalifikační tábory.

Dalším z důvodů, proč někteří politici chtějí bojkotovat zimní olympijské hry v Pekingu, je nedávná kauza okolo čínské tenistky Pcheng Šuaj. Čínská tenistka a bývalá světová jednička ve čtyřhře Pcheng Šuaj veřejně obvinila někdejšího čínského vicepremiéra Čanga Kao-liho ze sexuálního obtěžování. Podle příspěvku na sociální síti Weibo ji přiměl k sexuálnímu styku. Čínská tenistka pak na nějakou dobu zmizela z veřejného prostoru. Koncem prosince svá obvinění popřela.

Diplomatický bojkot olympiády už v minulém roce ohlásily Spojené státy, Británie, Kanada a Austrálie. Například zmíněná Francie nebo Rusko se k tomu nechystají.

Reklama

Doporučované