Článek
Severovýchod Spojených států sužují silné deště, v jejichž důsledku bleskové povodně v oblasti města New York a ve státě New Jersey zaplavily stanice metra i silnice a narušily cestování. Dva lidé v New Jersey přišli o život, když voda při bouři strhla jejich auto do potoka, jiní zůstali ve svých vozech uvězněni. Guvernér státu Phil Murphy vyhlásil stav pohotovosti a doporučil obyvatelům, aby zůstali doma. Úřady vydaly varování před bleskovými záplavami rovněž ve Virginii, Marylandu nebo Pensylvánii, informují média.
V pondělí večer do řady stanic newyorského metra pronikla povodňová voda a narušila signalizační systémy, což Metropolitní dopravní úřad (MTA) přinutilo přerušit provoz na několika linkách. Obrovské dopravní zácpy ochromily několik hlavních městských tepen. Kvůli počasí rušila lety newyorská letiště LaGuardia, Newark a Kennedyho letiště.
Videa pořízená v jedné ze stanic metra na Manhattanu a umístěná na internetu ukazují, jak voda zaplavuje stanici nástupiště, zatímco tomu přihlížejí cestující ve vlaku. Šéf MTA Janno Lieber médiím řekl, že městská kanalizace v New Yorku byla deštěm zahlcena, a voda se tak dostala do tunelů metra a do stanic, leckde přes dramatické gejzíry, jak ukazují záběry na internetu.
Představitelé města uvedli, že jejich kanalizační systém fungoval, jak nejlépe mohl, ale že na takové množství srážek jednoduše nebyl před více než stoletím stavěný. „Představte si, že byste dvoulitrovou láhev vody přelili do litrové. Něco se vylije,“ řekl v on-line briefingu komisař pro ochranu životního prostředí Rohit Aggarwala.
Srážky v pondělí skutečně lámaly rekordy. V newyorském Central Parku spadlo za hodinu 67 milimetrů srážek, čímž byl překonán dosavadní rekord ze 14. července 1908, kdy spadlo 37 milimetrů, napsal deník The New York Times.
Dešťová bouře z pondělní noci tak byla jednou z nejintenzivnějších, s jakou se systém musel kdy potýkat, zdůraznil Aggarwala. „Máme infrastrukturu, která byla navržena pro prostředí, ve kterém už nežijeme,“ řekl. „V roce 2020 federální vláda přeřadila New York z mírného pobřežního klimatického pásu do zóny subtropického klimatu. To máte, jako by se New York přestěhoval o 500 mil na jih,“ nastínil.
V New Jersey záchranné složky pomáhaly uvázlým řidičům a dalším obyvatelům, které odřízla stoupající voda, zejména v oblasti Newarku. Na severu státu varování Národní meteorologické služby (NWS) před povodněmi platilo do dnešních 13:00 SELČ, píše agentura AFP.
Deště zasáhly také Virginii, Maryland a Pensylvánii. Ve střední části Virginie podle NWS ještě dnes platí varování před bleskovými povodněmi. Vydatné srážky dnes hrozí především ve Virginii a Severní Karolíně, poté by se měly přesunout na sever. Ve středu se očekávají ve státech Ohio, Maryland, Pensylvánie a New Jersey.