Hlavní obsah

Důlní neštěstí na Sibiři si vyžádalo podle odhadů 52 obětí

Foto: Profimedia.cz

Důl Listvjažnaja v Kemerovské oblasti.

Reklama

25. 11. 2021 20:51

Záchranné práce jsou pozastavené do pátečního rána. Pod zemí přitom zůstává dalších několik desítek horníků.

Článek

Podle předběžných údajů při důlním neštěstí v ruské Kemerovské oblasti na Sibiři dnes zahynulo 52 lidí. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranné služby, které mezi oběti započítaly i šest záchranářů.

Potvrzeno jednoznačně je doposud 14 obětí - 11 horníků a tři záchranáři. O tom, že počet obětí ale půjde do desítek, nasvědčovala už večerní informace úřadujícího ministra pro mimořádné události Alexandra Čuprjanina, že do pátečního rána je přerušena záchranná akce. Pod zemí přitom zůstávalo 38 horníků.

O urychlené evakuaci horníků z dolu Listvjažnaja kvůli požáru ministerstvo pro mimořádné situace informovalo ráno. V té době pod zemí pracovalo 285 lidí, z nichž 239 se podařilo evakuovat. Gubernátor Kemerovské oblasti Sergej Civiljov v této souvislosti řekl, že v dole zůstalo 46 horníků, z nichž 11 zemřelo. Podle prokuratury požár podle všeho vypukl po vznícení metanu.

Záchranáři horníky lokalizovali, ale nemohli se k nim dostat a ani se jim s nimi nepodařilo navázat kontakt. Na povrch se podle médií zatím nepodařilo dostat ani všechny oběti.

Odpoledne ministerstvo pro mimořádné situace sdělilo, že není kontakt s jednou z šestičlenných záchranářských čet. Stalo se tak ve chvíli, kdy byl záchranářům dán pokyn, aby důl opustili kvůli zvýšené koncentraci metanu ve štolách a hrozící explozi.

Kemerovská oblast leží v sibiřském těžebním a průmyslovém regionu Kuzbas, v němž důlní neštěstí nejsou neobvyklá. Hlavní příčinou těchto tragédií bývá především zastaralý technický stav zařízení na šachtách a často také nedodržování bezpečnostních předpisů.

K nejtragičtějším neštěstím v ruských dolech patří výbuch metanu v uhelném dole Raspadskaja v Kemerovské oblasti v květnu 2010, který si vyžádal na sedm desítek obětí a přes 100 zraněných.

Reklama

Související témata:

Doporučované