Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rodina a blízcí Lennarta Monterlose zažívají už téměř měsíc těžké chvíle. Osmnáctiletý mladík s francouzským i německým občanstvím zmizel 16. června v Íránu, kterým projížděl na kole. Od té doby byl nezvěstný.
Až ve čtvrtek 10. července oznámil šéf íránské diplomacie Abbás Arakčí informace o Monterlosově osudu. „Mladý muž byl zatčen za spáchání trestného činu,“ oznámil v rozhovoru pro deník Le Monde. Čeho se měl dopustit, nicméně diplomat neprozradil. „Oficiální oznámení o jeho situaci jsme předali francouzskému velvyslanectví ,“ uvedl bez dalších podrobností.
Podmínky rovnající se mučení
Francouzské ministerstvo zahraničí už nějaký čas vyzývá své občany, aby do Íránu necestovali. Reaguje tak na fakt, že i s Monterlosem nyní Írán zadržuje tři Francouze. Dva z nich, Cécile Kohlerová a Jacques Paris, obvinil Teherán ze špionáže a hrozí jim trest smrti. Čtyřicetiletou učitelku a jejího dvaasedmdesátiletého partnera zadržela policie během posledního dne turistické cesty v květnu 2022.
„Povinností zemí není trestat nevinné lidi, již si někdy neuvědomují rizika, která podstupují,“ řekl francouzský premiér François Bayrou v televizi LCI. Vyzval také cestovatele, aby „respektovali pokyny“, které tento mladý cyklista „ignoroval“.
Francouzské ministerstvo zahraničí tento týden znovu apelovalo na občany, aby do Íránu nejezdili, a pokud se tam už nacházejí, aby jeho území opustili, protože Teherán praktikuje „úmyslnou politiku braní západních občanů jako rukojmích“.
Francouzské úřady považují zadržování občanů v Íránu za svévolná a tvrdí, že jsou drženi v nedůstojných podmínkách, které se rovnají mučení. Ministr zahraničí Jean-Noël Barrot odsoudil i to, že Írán neposkytuje obviněným dostatek konzulárních návštěv. Francie se už kvůli tomu obrátila na Mezinárodní soudní dvůr (ICJ).
Vztahy obou států jsou kvůli výše uvedeným obviněním ze špionáže velice napjaté. Francie hrozí Íránu v případě odsouzení Kohlerové a Parise odvetnými opatřeními, zároveň ale patří k zemím, které se snaží o obnovení dialogu o íránském jaderném programu. Rozhovory přerušila válka mezi Izraelem a Íránem.
Do Tokia za bratrancem
Monterlos, který pochází z města Besançon ve východní Francii, opustil domov loni v srpnu s cílem dojet na kole do Japonska. Jeho GPS lokalizace se ale zastavila 3. června, kdy se nacházel ve městě Šíráz ležícím asi 900 kilometrů jižně od Teheránu. Až do 15. června o sobě dával vědět na instagramu. V ten den zveřejnil své poslední video, na němž vypráví o tom, že se ocitl bez vody v poušti za teploty 40 stupňů Celsia a že mu poté dal napít a najíst farmář. Od té doby už o něm jeho blízcí neslyšeli.
Monterlos mířil do Tokia za svým bratrancem, informoval deník Libération. Mohl letět samozřejmě letadlem, to by ale pro mladého dobrodruha bylo příliš jednoduché a také neekologické. Na kole chtěl ujet asi 35 tisíc kilometrů během 400 dní. S dlouhými cestami měl už zkušenosti, s kamarádem se vydal například na kole do Amsterodamu.
Mladík měl skvělou kondici, čtyřikrát týdně se věnoval lezení a snil i o přejetí světa na kole. Peníze na cestu vybíral na internetu pomocí crowdfundingu. „Dokonce ani já sám nevím, do čeho se teď pouštím,“ upřímně přiznal těsně před odjezdem.
Jeho cesta vedla přes Švýcarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko až do Íránu.
11. prosince dojel do Teheránu a informoval o tom, že si chce udělat přestávku a na Vánoce a Nový rok se vrátit do vlasti. To také udělal s tím, že se vrátí v půlce března, aby pokračoval v cestě. Přestože ho rodiče varovali, do Íránu se sice o trochu později, ale přesto vrátil. Turistické vízum mu platilo do 25. června, ještě před odjezdem do Afghánistánu si chtěl na pár dní odpočinout. K tomu už nedošlo a nyní je ve vazbě, ale neznámo kde.