Článek
„Ty to polož. Ne, ty to polož.“ Zhruba tak prý vypadal konec dvouhodinového telefonátu mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem. Podle poradce druhého jmenovaného „ani jeden nechtěl zavěsit“. A Trump údajně romantickou seanci korunoval slovy: Vladimire, můžeš mi zavolat kdykoliv.
Děsivá představa. Jako kdyby vám řekla důvěřivá babička, která už má doma tři sady tryskových hrnců a několik patentních drbačů chodidel, že si má volat s těmi milými pány, co nabízejí skvělé nádobí.
Každý přímý kontakt mezi Trumpem a Putinem v sobě skrývá obrovské riziko pro Ukrajinu i pro Evropu. Znamená to střetnutí muže narcistických rysů s agentem tajné služby, speciálně vycvičeným, aby psychologicky ovlivňoval soupeře a využíval jeho povahových slabostí. Je to setkání zranitelné oběti s chladným predátorem. Přesvědčí už příště Trumpa, že oni dva, první a druhý největší státník historie (Putin by záměrně nezmínil pořadí), společně uzavřou „deal“ a rozdělí si sféry vlivu ve světě? A bude se Trumpovi zdát obětování Ukrajiny nebo NATO jako přijatelná cena za tak skvělý obchod?
Blíž příměří? Ani náhodou
Šuntem, který tentokrát Putin Trumpovi vnutil, jsou budoucí rozhovory Ruska a Ukrajiny o memorandu, jehož součástí má být také jednání o příměří. Oba pánové se nám poté tuto krkolomnou konstrukci pokusili prodat jako pokrok na cestě k ukončení války.
To tak. Připomeňme si, jaká byla situace o minulém víkendu. Ukrajina přistoupila na okamžité příměří a na chvíli se zdálo, že Evropa a USA společně postaví Moskvu před ultimátum: Buď na pauzu v bojích přistoupíte také, nebo očekávejte bolestné sankce.
Jaká je situace dnes? Putin si dokázal najít další výmluvu pro pokračování války. Trump zase výmluvu pro to, aby na Rusko žádné další sankce neuvaloval. Vždyť Kreml přece chce jednat, tak jaképak sankce.
Není těžké si představit, jak to celé dopadne. Putin pošle na jednání s Ukrajinou třetího podtajemníka osmého podvýboru jakéhosi ministerstva. Ten přednese požadavky: Součástí memoranda má být „řešení kořenů konfliktu“, tedy neutralizace Ukrajiny a její odzbrojení. Tak aby byla bezbranná před budoucím ruským útokem. Stejně to Rusko požadovalo už několikrát, třeba při jednání v Istanbulu v roce 2022. Rusko také bude chtít i ta ukrajinská území, která nedokázalo dobýt brutální silou, včetně statisícových měst. Ukrajina pochopitelně odmítne. A Kreml řekne: Není odzbrojení, nejsou územní ústupky, nebude ani příměří.
Navíc do té doby uplyne hodně vody. Když se zpravodaj BBC v Kremlu dotazoval, jestli Putin s Trumpem mluvili alespoň o hrubém časovém plánu na uzavření příměří, odpovědí mu bylo jednoznačné „ne“. A po celou tu dobu budou dál na ukrajinská města dopadat rakety.
Šunt číslo dvě: „obrovské obchodní příležitosti“
Americký viceprezident J. D. Vance před telefonátem tvrdil, že se americká strana bude snažit nalákat Kreml k mírovým jednáním obrovským „hospodářským prospěchem“, který by Moskvě přineslo politické „tání“. Zcela pomýlená strategie. Pokud by Putinovi šlo o blahobyt ruského národa, proč by se vůbec pouštěl do války? Iluzí, že vzájemný obchod „zcivilizuje“ Rusko a zaváže jeho vůdce k míru, trpěly evropské vlády celá minulá desetiletí. Nyní si politici v evropských metropolích sypou popel na hlavu. Washington místo aby se z této chyby poučil, chce si ji zopakovat po své vlastní ose.
Lákání ale probíhalo i v opačném gardu, stejně jako při minulých telefonátech Putina a Trumpa. Ruský prezident vábí realitního magnáta na skvělé obchodní příležitosti, které by se v Rusku mohly otevřít americkým firmám včetně jeho vlastních. Stačí maličkost: hodit přes palubu Ukrajinu.
Ony obchodní příležitosti jsou přitom převážně jen větším ekvivalentem šmejdského šuntu. Místo hrnců je prý k mání třeba podíl amerických firem na těžbě ruské arktické ropy. Její produkce je přitom tak drahá, že se na ní nedá při dnešních cenách vydělat ani dolar. Jenže Donald Trump, který se snaží přinutit i americké těžaře k produkci za nerentabilní ceny, nerozumí ani ropnému trhu ve vlastní zemi. Proč by měl rozumět situaci v ruské Arktidě?
Zatím „deal“ uzavřen nebyl. Jenže Trump s Putinem svou romanci nechtějí omezit na telefonáty. Oba vyjádřili přání setkat se co nejdříve osobně. Trump věří ve své charisma. Putin dobře ví, jak této víry zneužít. A Ukrajina s Evropou budou opět trnout, jaký šunt a za jakou cenu se pokusí americkému prezidentovi prodat.