Článek
Írán by se mohl znovu dostat k obohacenému uranu, který je ukrytý v zařízení v Isfahánu. To bylo společně s dalšími dvěma podobnými základnami v červnu terčem útoku amerických leteckých sil v rámci operace Půlnoční kladivo. Americkým novinářům to oznámil vysoký představitel Izraele na briefingu ve Washinghtonu. Nechtěl být však jmenován. Informovala o tom stanice BBC.
Představitel nicméně dodal, že proniknout ke klíčové surovině pro výrobu jaderné zbraně umístěné pod základnou v Ishafánu, by pro Teherán bylo velmi obtížné.
Židovský stát podle něj uranová ložiska v Íránu bedlivě monitoruje a na případný pokus se k nim dostat by ihned reagoval, patrně dalšími leteckými údery. Izraelský představitel dodal, že v důsledku nedávných útoků na jaderná zařízení se íránský jaderný program vrátil o dva roky zpět.
Skutečnost, že je nyní obtížné obohacený uran opět získat, potvrdil i íránský prezident Mahmúd Pezeskian. „Zařízení byla značně poničena, nemáme k nim proto žádný přístup,“ řekla íránská hlava státu v rozhovoru s konzervativním moderátorem Tuckerem Carlsonem, který vyšel začátkem týdne.
Americký prezident Donald Trump a jeho kabinet ale nadále tvrdí, že americké útoky způsobily absolutní škody. „Jak prezident Trump mnohokrát řekl, operace Půlnoční kladivo zcela zničila íránská jaderná zařízení,“ uvedla mluvčí Bílého domu Anna Kellyová v prohlášení pro stanici BBC.
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi tvrzení zmírnil a BBC sdělil, že „tři íránské objekty, na které byl útok namířen, byly sice do značné míry zničeny, ale jejich části stále stojí“.
„Upřímně řečeno, nelze tvrdit, že všechno zmizelo a nic tam není,“ dodal šéf MAAE.

Mapa íránských jaderných zařízení.
Izrael na íránská jaderná zařízení a vedení tamních ozbrojených sil zaútočil v pátek 13. června. Útoky zdůvodnil snahou zabránit Teheránu ve vývoji jaderných zbraní. Írán, který dlouhodobě tvrdí, že o jadernou zbraň neusiluje, odpověděl útoky balistickými raketami. O osm dní na Írán zaútočily také Spojené státy. Jejich cílem byly jaderné objekty ve městech Fordo, Natanz a Isfahánu. Země uzavřely příměří 24. června.