Článek
Italský ministr zahraničí Antonio Tajani v sobotu vyzval Izrael, aby zastavil vojenskou ofenzívu v Pásmu Gazy. Palestinští civilisté by podle něj již neměli dále trpět kvůli válce, uvedl v prohlášení. Znepokojení nad rozšířením izraelské ofenzivy v pásmu vyjádřilo také německé ministerstvo zahraničí, přičemž varovalo před ohrožením životů zbývajících rukojmích a prohloubení obrovské humanitární krize. K trvalému příměří mezitím vyzval generální tajemník OSN António Guterres.
„Musíme izraelské vládě říct ‚dost‘,“ uvedl Tajani v prohlášení. „Zastavme útoky, zajistěme příměří, osvoboďme rukojmí, ale nechme na pokoji lidi, kteří se stali oběťmi Hamásu,“ dodal.
Jeho vyjádření následovalo po oznámení izraelské armády, že mobilizuje síly k rozšíření operací v Pásmu Gazy. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze spravovaného Hamásem mezitím uvedlo, že za posledních 24 hodin bylo při pokračujících izraelských náletech zabito nejméně 146 osob.
Tajaniho komentář odráží rostoucí mezinárodní znepokojení nad neustálými útoky Izraele na Pásmo Gazy. Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy 7. října 2023 v reakci na útok Hamásu a jeho spojenců, při němž ozbrojenci na jihu Izraele pozabíjeli 1200 lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Izraelská vojenská operace zpustošila tuto malou, přeplněnou enklávu, vyhnala téměř všechny její dva miliony obyvatel z domovů a podle zdravotnických úřadů v Gaze zabila více než 53.000 lidí.
Tajani se má v sobotu v Římě setkat s americkým ministrem zahraničí Markem Rubiem. Italská vláda patří v Evropě k nejhlasitějším stoupencům Izraele, ale znepokojení nad devastací Pásma Gazy se stupňuje.
Znepokojení z rozšíření izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy vyjádřila také německá diplomacie, přičemž uvedla, že nové údery mohou „ohrozit životy zbývajících rukojmích, včetně německých“. „Rozšířená vojenská ofenzíva s sebou nese také riziko, že se katastrofální humanitární situace obyvatelstva v Gaze a zbývajících rukojmích dále zhorší a že se vzdalují vyhlídky na trvalé a naléhavě potřebné příměří,“ uvedl Berlín, který patří k blízkým spojencům Izraele.
K událostem se vyjádřil i předseda Evropské rady Antonio Costa. Izrael podle něj musí ukončit blokádu Gazy a okamžitě přistoupit na příměří a zastavení násilí. V této souvislosti uvedl, že civilisté v pásmu hladoví a nemocnice se stávají terčem úderů, což označil za humanitární tragédii způsobenou systematickým porušováním mezinárodního práva.
„Jsem šokován každodenními zprávami z Pásma Gazy: civilisté hladoví, nemocnice jsou opět terčem úderů. Toto násilí musí přestat!“ uvedl Costa. „Izraelská vláda musí okamžitě zrušit blokádu a zajistit bezpečný, rychlý a neomezený přístup k humanitární pomoci. To, co se děje v Gaze, je humanitární tragédie. Celý národ je vystaven drtivé a nepřiměřené vojenské síle. Mezinárodní právo je systematicky porušováno,“ dodal s apelem na okamžité příměří a bezpodmínečné propuštění rukojmích.
Izrael v sobotu oznámil, že rozšiřuje svou ofenzívu s cílem porazit Hamás v Pásmu Gazy, a to navzdory rostoucím mezinárodním výzvám k příměří.
Generální tajemník OSN Guterres v projevu z Bagdádu, kde se účastní summitu Ligy arabských států, uvedl, že je znepokojen „plány Izraele na rozšíření pozemních operací“, a znovu vyzval k „trvalému příměří“ a ukončení izraelské blokády humanitární pomoci do Gazy, která trvá od 2. března.