Hlavní obsah

Alcatraz v bažinách. Florida bude „nelegály“ vozit do vazby mezi aligátory

Foto: Profimedia.cz

Proti existenci detenčního centra, označovaného jako „aligátoří Alcatraz“, o víkendu v oblasti protestovaly stovky lidí.

Záchytné středisko v oblasti močálů známých jako Everglades má ročně stát v přepočtu 9,5 miliardy korun. Někteří demokraté centrum označují za „malé Guantánamo“.

Článek

Vazební věznice obklopená mokřady, kde se to hemží aligátory, hady a hejny komárů. I proto nové detenční centrum v chráněné krajinné oblasti Everglades v jižní části Floridy získalo přívlastek „aligátoří Alcatraz“.

Už v úterý tam mají úřady začít přivážet první zadržené nelegální imigranty. Zařízení má mít maximální kapacitu 5000 lidí. Vedle nebezpečných plazů a dotěrných komárů je tam čekají 40stupňová vedra a vysoká vlhkost.

Republikánský guvernér Floridy Ron DeSantis si představuje, že se do centra budou letecky svážet zatčení z celých USA. „Floridský Alcatraz“ je totiž situován poblíž nevyužívaného cvičného letiště s 3,5 kilometru dlouhou přistávací dráhou.

„Tady na Floridě věříme v bažinu. Jsme stvoření z bažin. Neexistuje žádná cesta dovnitř a žádná cesta ven. Hranici už stanovila matka příroda. Pokud se lidé dostanou ven, nečeká je nic jiného než krajty a aligátoři,“ prohlásil floridský státní zástupce James Uthmeier v podcastu The Benny Show konzervativního moderátora a influencera Bennyho Johnsona.

Za projekt se ale nejvíce zasadil guvernér DeSantis, který oblast nedávno v přímém přenosu představil divákům pravicové televize Fox News, oblíbené mezi konzervativci.

„Bude to znásobení síly a jsme opravdu rádi, že můžeme spolupracovat s federální vládou, abychom splnili mandát prezidenta (Donalda) Trumpa,“ pravil DeSantis v pořadu Fox & Friends.

Foto: Profimedia.cz

Centrum má stát v oblasti močálů Everglades v jižní Floridě, kde se nachází i nevyužité letiště. Zde by měla přistávat letadla se zatčenými imigranty.

Narážel na Trumpovu kampaň masové deportace nelegálních (a v některých případech i legálních) imigrantů.

Guvernér už léta sám proti nelegálním přistěhovalcům tvrdě vystupuje. Do povědomí širší veřejnosti vstoupil antiimigračními spoty během guvernérské kampaně v roce 2018. DeSantis v nich své dítě učil, „jak se staví zeď“ s odkazem na Trumpův slogan „Build the Wall“ (Postavme zeď).

Jeho politická hvězda pohasla loni, kdy prohrál boj o republikánskou nominaci na prezidenta. Drtivě ho porazil právě Trump.

Podle NBC News guvernér už nějaký čas touží po opětovné mediální pozornosti a „aligátoří Alcatraz“ mu to evidentně dopřává. V poslední době se v éteru o centru často mluví a DeSantise novináři opět vyhledávají a dávají mu prostor.

„Poprvé od své neúspěšné prezidentské kandidatury proniká do celostátního mediálního ekosystému,“ píše na svém portálu NBC News s tím, že vytvoření střediska je u republikánské voličské základny „oblíbeným tématem“.

„Pokud budou guvernér a jeho státní zástupce v otázce imigrace nadále neoblomní a budou podporovat imigrační agendu prezidenta Trumpa, zvýší to jejich popularitu u voličské základny i u prezidenta,“ řekl televizi Nick Iarossi, floridský lobbista a dlouholetý DeSantisův příznivec.

Prezidentova návštěva

Projekt logicky neušel Trumpově pozornosti, podle Bílého domu se do oblasti tento týden dokonce sám chystá. Prezident podle médií už za svého prvního mandátu v soukromí často hovořil o tom, že by právě aligátory a hady použil podél celé jižní hranice s Mexikem, aby tak nelegální přistěhovalce odstrašil.

Jeho návrh podporovala celá řada republikánů. Jedněmi z nejvášnivějších jsou v tomto ohledu konzervativci na Floridě, ve státě, který se v poslední letech posunul politicky ostře doprava.

Tamní odnož Republikánské strany dnes projekt „aligátoří Alcatraz“ s nadšením podporuje, a dokonce se středisko nezdráhá propagovat prodejem suvenýrů.

„Federálové schválili aligátoří Alcatraz: floridské vězení pro ilegální cizince hlídané aligátory. Je obklopeno bažinami a krajtami a je to jednosměrná jízdenka do lítosti. Kupte si naše zboží a podpořte hranice, které jsou tvrdé vůči zločinu! Omezené zásoby – pořiďte si je dřív, než to udělají aligátoři!“ stojí na oficiálním účtu X floridské Republikánské strany.

Podobné příspěvky postovalo i ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS), v jehož čele stojí Kristi Noemová. „Pod vedením prezidenta Trumpa pracujeme rychlostí turba na efektivních a inovativních způsobech, jak splnit mandát amerického lidu pro masové deportace nelegálních přistěhovalců,“ nechala se slyšet Noemová s tím, že „díky partnerství s Floridou vláda USA rozšíří lůžkové prostory během několika dní.“

Sám Trump v poslední době vyjádřil frustraci nad tím, že se mu zatím nedaří ze země vyhošťovat slibovaný počet nelegálních přistěhovalců. Podle amerických médií tak neustále tlačí na Úřad pro imigraci a cla (ICE), aby se zatýkáním „přidal“.

A zdá se, že jeho výzva byla vyslyšena. Podle nových imigračních údajů se počet zatčení od jeho návratu do Bílého domu zdvojnásobil ve 38 státech, napsal nedávno list The New York Times (NYT).

Většina zatčení se přitom odehrává ve státech s velkým počtem imigrantů, jako je Texas a právě Florida. Agenti ICE podle NYT od 20. ledna v prvně jmenovaném státě zadrželi více než 20 tisíc, v druhém 11 tisíc lidí.

Co jsou Everglades?

Národní park Everglades se nachází zhruba hodinu jízdy autem z Miami Park. Na rozloze šesti milionů hektarů nabízí tropické a subtropické klima.

Patří k jednomu z nejrozmanitějších ekosystémů na světě. Everglades jsou domovem 36 ohrožených druhů, včetně aligátora amerického a floridského pantera. V mokřadech zde žije na 350 druhů ptáků, 40 druhů savců a celá škála plazů a ryb.

Everglades, které jsou od roku 1934 chráněným národním parkem, každoročně navštíví milion lidí z celého světa.

Zdroj: National Park Service, National Park Foundation

Mnohé z nich teď zřejmě čeká přesun do detenčního centra v Everglades. Existence zařízení každopádně vyvolává u demokratů, lidskoprávních organizací, spolků na obranu imigrantů i domorodých obyvatel bouři nevole.

Organizace Přátelé Everglades a Centrum pro biologickou rozmanitost už v pátek podaly u federálního soudu v Miami žalobu na zastavení projektu s odůvodněním, že nebyla provedena požadovaná environmentální studie.

Detenční centrum odsoudil i indiánský kmen Miccosukee. Jedná se o potomky původních obyvatel Ameriky, kterým kdysi tato oblast patřila. Kmen projekt ve svém prohlášení přirovnal k hromadnému shromažďování a následnému nucenému vysídlování původních obyvatel Ameriky v 19. století.

„Šeredná krutost“

Alex Howard, rodilý Floriďan a mluvčí DHS za bývalého prezidenta Joea Bidena, označil projekt za „DeSantisovo malé Guantánamo v bažinách“ a „šerednou směs krutosti a politického divadla“.

„Imigraci nevyřešíte tím, že budete lidi zavírat do stanů hlídaných aligátory,“ napsal prostřednictvím e-mailu stanici NPR.

Mnozí imigranti, kteří jsou v současnosti drženi v jiných detenčních centrech po celých USA, se přitom musejí vypořádávat s hrůznými podmínky už teď, píše deník The New York Times.

Někteří přistěhovalci se například už týden nemohli vysprchovat, jiní spí namačkaní na holé podlaze. Chronicky nemocní nedostávají léky na cukrovku, vysoký krevní tlak a další zdravotní problémy, popisuje deník NYT s tím, že se k 15. červnu ve vládních vazbách nacházelo více než 56 tisíc imigrantů, což přesahuje současnou kapacitu 41 tisíc osob.

Ke zděšení Trumpových kritiků tak někteří z nich teď skončí uprostřed bažin v jižní Floridě.

Doporučované