Hlavní obsah

Johnson lže, o večírku během lockdownu věděl, tvrdí jeho bývalý poradce

Foto: Profimedia.cz

Bývalý poradce britského premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings.

Reklama

17. 1. 2022 22:19

Britský premiér Boris Johnson podle svého bývalého poradce Dominica Cummingse věděl o tom, že se v jeho rezidenci během celostátní koronavirové uzávěry chystal večírek. Cummings uvedl, že je ochotný to odpřisáhnout.

Článek

Novináři z britských médií doposud informovali, že v Johnsonově sídle v Downing Street 10 nebo na dalších místech se v období od května 2020 do loňského dubna konalo nejméně 11 společenských setkání. Šlo o období, kdy nejen v Anglii kvůli pandemii covidu-19 platila přísná omezení mezilidských kontaktů.

Johnson se minulý týden omluvil v parlamentu za to, že se předloni 20. května zúčastnil setkání, kam si lidé měli donést vlastní alkohol. Tvrdil ovšem, že myslel, že jde o pracovní schůzku.

Dominic Cummings, architekt britského odchodu z Evropské unie a bývalý Johnsonův blízký poradce, z Downing Street odešel v atmosféře rozjitřených emocí v listopadu 2020. Nyní na twitteru uvedl, že premiér souhlasil s tím, aby se večírky konaly. „Nejen já, ale další svědci by odpřisáhli, že takto se věci děly,“ napsal Cummings. Svého někdejšího nadřízeného tak obvinil ze lhaní v parlamentu, napsala agentura Reuters.

Stanice ITV News minulý týden zveřejnila e-mail s pozvánkou, který před sešlostí chystanou na 20. května 2020 rozesílal Johnsonův hlavní tajemník Martin Reynolds. Pozvané žádal, aby „si přinesli vlastní alkohol“. Cummings tvrdí, že nejméně dva lidé Reynoldsovi řekli, aby akci zrušil, a tajemník se radil s premiérem, zda se má konat. „Premiér souhlasil, že ano,“ napsal Cummings.

Johnsonův mluvčí ale dnes popřel, že by premiér o večírku z 20. května předloňského roku věděl. „Je nepravdivé tvrdit, že premiér o tom byl předem informován,“ řekl mluvčí.

Reklama

Doporučované