Článek
Agentura Moody’s snížila Americe rating z nejvyšší úrovně Aaa na nižší úroveň Aa1 v pátek večer. Tím způsobila, že se v pondělí zvýšily výnosy amerických vládních dluhopisů, třeba v případě třicetiletých dluhopisů o 0,14 procentního bodu na 5,04 procenta. Pak výnosy o něco klesly a ve středu se zase na 5,04 procenta vrátily. Náklady americké vlády na splácení dluhů se tím sice zvýšily, o velký převrat ovšem nejde.
Napjaté očekávání, co se stane s dluhopisy, přesto mělo význam. Úplně se kvůli němu zapomnělo, proč vlastně Moody’s učinila historický krok a po více než sto letech zrušila Americe nejlepší hodnocení. Její experti reagovali na to, že prezident Trump poslal do Sněmovny reprezentantů ke schválení klíčový projekt své vlády, 1116 stran dlouhý návrh zákona, kterým snižuje daně a škrtá ve státních výdajích. Sám ho pojmenoval „velký krásný zákon“, přesto se expertům Moody’s nelíbil, protože daně snižuje víc než výdaje, a proto se podle odhadu Výboru pro odpovědný federální rozpočet zvýší státní dluh do deseti let ze současných 36 bilionů dolarů o dalších 5,2 bilionu. Zásah Moody’s tedy dluhopisy nezdražil, účinně však zasáhl do procesu při schvalování zákona.
Trumpův návrh se nelíbil ani republikánskému poslanci Chipu Royovi z Texasu a dalším čtyřem republikánům z rozpočtového výboru, a nelíbil se jim rovněž z toho důvodu, že Spojené státy příliš zadluží. Radikální poslanci přitom neprotestují proti snížení daní v řádech stovek miliard dolarů ročně, ale raději by víc šetřili na výdajích. Kromě dotací na podporu zelené energie se zaměřili na sociální systém.
Součástí „velkého krásného zákona“ jsou od začátku škrty v programu Medicaid s ročním rozpočtem téměř bilion dolarů, ze kterého se financuje zdravotní péče občanům neschopným platit vysoké odvody soukromým pojišťovnám. Trumpův návrh požaduje, aby na účast v programu neměli od roku 2029 nárok lidé v produktivním věku, kteří měsíčně neodpracují aspoň 80 hodin. Takový plán je „morálně špatný“ a poškodí miliony lidí s nižšími výdělky, varoval republikánský senátor Josh Hawley v deníku New York Times.
Radikálové v rozpočtovém výboru navíc žádají, aby se dostupnost Medicaid omezila okamžitě. Vedle toho chtějí co nejvíc zpřísnit podmínky „Programu doplňkové nutriční asistence“ známého pod zkratkou SNAP, který každý rok rozdělí necelých sto miliard za potravinovou pomoc pro desetinu chudších amerických rodin. Dosud na ni neměli nárok zdraví lidé ve věku 18-54 let, podle Trumpova návrhu by se měla horní hranice zvýšit na 64 let a federální vláda by měla převést část financování na jednotlivé státy. „To je facka do tváře milionům Američanů, kteří chtějí mít jistotu, že jejich děti nebudou hladovět,“ reagoval pro BBC Ken Martin z Demokratické strany.
Trumpova vláda svými sociální škrty prosazuje model, podle kterého má na pomoc státu nárok pouze ten, kdo prokáže, že se sám snaží. Tento přístup získává na popularitě také v Evropě, například se podle něho řídí i nová „superdávka“ sociální pomoci, kterou od října zavádí Česko a která je doprovázena podobnými námitkami jako Trumpův projekt. Podle kritiků není možné připustit, aby o státní podporu přišly děti, jejichž rodiče neplní státem předepsané povinnosti.
Agentura Moody’s paradoxně prosazení sociálních škrtů v jejich přísné podobě napomohla. Svým varováním před novým zadlužením odvedla pozornost veřejnosti od „velkého krásného zákona“ i jeho asociálního rozměru. Zároveň podpořila argument Chipa Roye a jeho kolegů, kteří chtějí právě v zájmu rozpočtové odpovědnosti sociální paragrafy ještě zpřísnit.
Při dramatickém jednání během víkendu prozatím dostali radikální poslanci od vedení své strany příslib, že se zákon posune směrem, který požadují.