Hlavní obsah

Medveděv jako Kim. Válka vnesla změnu do kremelských šatníků

Foto: Profimedia.cz

Dmitrij Medveděv ve vysokém saku s vojenským límcem.

Vousy, tradiční kokošníky nebo vojenská saka. V módě předních tváří ruské války na Ukrajině došlo za poslední tři roky k řadě změn, které mají za cíl posílit vlastenectví i militarizaci. Trendy popsal nezávislý server Meduza.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Změnit vlastní vizáž, aby korespondovala s novými pořádky v Kremlu. Tímto heslem se podle ruského exilového serveru Meduza řídí řada ruských politiků. Někteří se snaží ladit do vlastenečtějšího stylu, jiní přebírají prvky z vojenské módy. Vše pak souvisí i s bezbřehou loajalitou, kterou režim od svých představitelů vyžaduje.

Trend militarizace a „ruskosti“ v módě ale sahá daleko dál než jen mezi politiky. V posledních letech se k nim obrací mnoho Rusů, včetně blogerů na Instagramu a návrhářů ruských módních značek.

Inspiraci čerpají z tradičních ruských pohádek, lidových maleb a ruského stylu z počátku 20. století. Nechybí ale ani známé písmeno Z nebo stuha svatého Jiří, což jsou obojí symboly spojené s podporou agrese v sousední zemi. Častým prvkem jsou pak podle serveru i rudé komunistické hvězdy.

Tradiční oblečení i doplňky

Nepřekvapí, že k jedné z největších proměn v šatníku došlo u politika, který prošel i silným názorovým obratem. Bývalý prezident Dmitrij Medveděv, který se dříve prezentoval jako liberál, se od začátku války proměnil v kremelského jestřába. Tomu přizpůsobil i svou vizáž a místo neformálního oblečení, kterému dříve holdoval, sahá častěji po vojenských sacích s vysokým límcem.

Tyto svrchní části oblečení navíc jasně odkazují na podobizny známých diktátorů 20. století – sovětského Josifa Stalina, čínského Mao Ce-tunga a severokorejského Kim Ir-sena. A v současnosti tvoří oblíbenou část šatníku také u čečenského lídra Ramzana Kadyrova.

Foto: Profimedia.cz

Čečenský vůdce Raman Kadyrov ve vysokém saku s vojenským límcem.

Před Medveděvem byl tento typ oblečení spojovaný především se stylem propagandisty Vladimira Solovjova, který dokonce podobnost svého šatníku s obrazem diktátorů veřejně komentoval. „Mnoho lidí se zajímá o to, kdo mi šije saka. Domnívají se, že je to ateliér soudruha Stalina,“ řekl Solovjov před kamerou, napodobil diktátorův způsob řeči a sundal si bundu, aby ukázal cedulku s názvem rakouské značky, jak popsala Meduza.

„Pokud tomu správně rozumím, nikde není napsaný žádný soudruh Stalin ani soudruh Kim Ir-sen. Dokonce bych řekl spíš, že je to evropská země. Takže buďte opatrní se svými komentáři, přátelé,“ dodal Solovjov.

Vojenská móda ale prostupuje i do dámských šatníků. Putinova neteř Anna Civiljevová, která byla v červnu 2024 jmenována náměstkyní ministra obrany, si na pracovní schůzky s gubernátory a vojenským personálem někdy obléká khaki bundy nebo overaly s maskáčovými potisky na kapsách. To zapadá do snahy Kremlu podprahově společnost militarizovat.

U některých dalších předních tváří invaze se zase objevují tradiční ruské prvky. Například dětská ombudsmanka Marija Lvovová-Bělovová v červnu přišla na schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v kokošníku. Tradiční ženská čelenka se v ruské kultuře objevuje v různých modifikacích. Známá je například z ruských pohádek, včetně Mrazíka.

Na političku je spolu s Putinem vydán zatykač Mezinárodního trestního soudu kvůli podezření z účasti na únosech ukrajinských dětí do Ruska.

Foto: Profimedia.cz

Dětská ombudsmanka Marija Lvovová-Bělovová v kokošníku.

Kokošníky se ale vrátily ve velkém i do Státní dumy. Nejvýraznější je v tomto ohledu poslankyně za stranu Noví lidé Ksenija Gorjačevová, která přichází na všechna zasedání parlamentu s tradičním doplňkem ve vlasech. Její strana se sice prezentuje jako liberální, ale slouží spíše k vytvoření iluze demokracie. I ona tedy přirozeně podporuje neochvějně válku i režim.

Vousy opět znamenají Rus

Meduza ovšem upozornila i na jiné změny vzhledu uvnitř ruského establishmentu, než jsou oblečení a doplňky. Zatímco dříve se vyžadoval po úřednících blízkých vládě nebo prezidentovi striktně uhlazený vzhled, po začátku války se i toto pravidlo proměnilo.

Zástupce vedoucího kanceláře ruského prezidenta a bývalý ministr hospodářství Maxim Oreškin se na každou pracovní schůzky vždy do hladka oholil. V roce 2022 se však styl úředníka dramaticky změnil a nechal si narůst vousy.

„Max je vynikající student. Obecně platí, že dress code ve vládě a prezidentské administrativě vždy znamenal holení, i když samozřejmě s výjimkami. Tento vzhled mu byl bližší,“ vysvětlil Oreškinův známý, se kterým Meduza diskutovala o nové image zástupce vedoucího prezidentské administrativy. „Ale po válce se rozhodl přiblížit se přísnému vzhledu z fronty. Opět platí, že vousy znamenají Rus.“

Foto: Profimedia.cz

Maxim Oreškin před válkou bez vousů.

Foto: Profimedia.cz

Maxim Oreškin letos s vousy.

Plnovous nasadili i další ruští úředníci či státní zaměstnanci. Například Andrej Polosin, politický stratég a blízký spolupracovník Sergeje Kirijenka, bývalého premiéra, který má nadále vazby na Kreml, nosil dlouhou dobu velmi krátké vousy v kombinaci s moderním střihem vlasů.

Foto: Profimedia.cz

Kremelský politický stratég Andrej Polosin a jeho nová image.

Do roku 2023 pracoval Polosin v Rosatomu, kde vedl oddělení pro práci s regiony. Svůj vzhled změnil poté, co se začal zabývat tvorbou nového ideologického kurzu „Základy ruské státnosti“, který nyní musí navštěvovat studenti prvního ročníku všech ruských univerzit. Rusko se na nich prezentuje jako „garant lidských hodnot a rozvoje“.

V té době Polosinovi známí vyprávěli , že se rozhodl změnit svou roli a stát se „naplno profesorem“: jeho úhledný sestřih vlasů nahradily dlouhé vlasy a neupravené strniště. Nyní tak podle Meduzy připomíná ruské slavjanofily (filosofický a kulturní proud z 19. století s odporem vůči Západu), kteří také nosili vousy a dlouhé vlasy.

Doporučované