Hlavní obsah

Misionáři používají zvuková zařízení k evangelizaci izolovaných kmenů Brazílie

Foto: Getty Images

Kmen Korubo v Amazonii.

Není to první pokus misionářských skupin o oslovení izolovaných kmenů v údolí Javari. Už před pandemií se o to snažila jedna skupina amerických a brazilských evangelíků. Nyní k tomu používají zvuková zařízení na solární pohon.

Článek

V Amazonii používají misionářské skupiny audiozařízení v chráněných oblastech deštného pralesa, aby přilákaly a evangelizovaly izolované domorodé obyvatelstvo. Zjistil to deník The Guardian společně s brazilským deníkem O Globo. Odhalili například, že poblíž brazilsko-peruánské hranice se objevila zařízení, která recitují biblické poselství v portugalštině a španělštině poblíž kmene Korubo v údolí Javari.

Objevené a zdokumentované zařízení bylo žluto-šedé o velikosti telefonu a recitovalo bibli a inspirativní proslovy amerického baptisty. „Podívejme, co říká Pavel, když uvažuje o svém vlastním životě ve Filipským 3, verši 4: Jestliže někdo jiný myslí, že má důvody k důvěře v tělo, já mám ještě více,“ zní podle The Guardian ze zařízení. Díky solárnímu panelu může fungovat neomezeně dlouho, i bez připojení k elektrické síti. Místní obyvatelé podobných zařízení nahlásili už sedm.

Zařízení, které se našlo u Korubu, se jmenuje Messenger a distribuuje ho baptistická organizace In Touch Ministries se sídlem v Atlantě ve státě Georgia. In Touch zařízení neprodává, jsou darována lidem v zemích po celém světě a jsou k dispozici ve více než 100 jazycích.

Deníku The Guardian provozní ředitel organizace In Touch Ministries Seth Grey potvrdil, že organizace používá zařízení, jako je Messenger, která jsou navržena s ohledem na funkčnost a jsou napájena solární energií a vybavena baterkou. Zařízení jsou podle jeho slov dostatečně hlasitá pro skupiny o 20 lidech.

Podle Greye by zařízení Messenger nemělo být v údolí Javari v rozporu s brazilskou politikou. „Nechodíme nikam, kam nemáme povolený volný přístup,“ řekl. Zmínil se o jiných misionářích, kteří tato zařízení přivážejí i tam, kde jsou zakázána.

Vojenský policista na vládní ochranné stanici u vchodu na území domorodých kmenů v údolí Javari seržant Cardovan da Silva Soeiro se o těchto zařízeních ale dozvěděl od jednoho z domorodců. „Poslal jsem zprávu s fotografiemi policejní rozvědce, ale zatím jsme nedostali žádnou odpověď. Domorodci mi nechtěli zařízení dát, tak jsem usoudil, že bude nejlepší netrvat na tom. Podařilo se mi jen pořídit fotografie,“ řekl.

Cardovan zmínil, že vojenská policie ví o přítomnosti misionářů, kteří jsou údajně spojeni s jinou křesťanskou skupinou, se svědky Jehovovými. Policie také informovala o přítomnosti dronů, které se v poslední době objevovaly nad základnou, obvykle v pozdních odpoledních hodinách. Cardovan dostal rozkaz je sestřelit.

„Nevíme, zda patří misionářům, drogovým dealerům, rybářům, nebo horníkům, kteří sledují základnu, aby zjistili, zda tudy budou moci volně projít. Když jsem dostal rozkaz od velení, abych je sestřelil, namířil jsem pušku, ale dron uletěl vysokou rychlostí. Vypadal velmi sofistikovaně,“ řekl.

Brazilská vláda nepovoluje misijní činnost na území Korubů, její politika od roku 1987 stanoví, že izolované skupiny musí iniciovat jakýkoliv kontakt. Brazílie je díky tomu průkopníkem v respektování sebeurčení domorodých obyvatel. Stát navíc přísně kontroluje přístup, kvůli ochraně Korubů a dalších domorodých národů v regionu před nemocemi, proti kterým nemají imunitu.

Doporučované