Hlavní obsah

„Nejkrvavější útok na civilisty.“ Masakr v Etiopii nepřežilo přes 200 lidí

Foto: Profimedia.cz

Amharská vesnice. Snímek je ilustrační.

Reklama

19. 6. 2022 20:53

Masakr v etiopském státě Oromia má zřejmě na svědomí místní povstalecká skupina. Její mluvčí to ale popřel a svádí ho na armádu a místní milice.

Článek

Více než 200 lidí zemřelo při útoku na etnické Amhary v etiopském státě Oromia. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na svědky, podle nichž mají incident na svědomí místní povstalci. Útok se ve východoafrické zemi řadí k nejkrvavějším v poslední době.

„Napočítal jsem 230 těl. Obávám se, že je to útok s nejvíce oběťmi z řad civilistů, jaký jsme kdy zažili,“ řekl agentuře AP obyvatel západoetiopského okresu Gimbi Abdul-Seid Tahir, který podle svých slov útok sotva přežil.

„Pohřbíváme je v hromadných hrobech a stále sbíráme těla. Nyní dorazily jednotky federální armády, ale obáváme se, že pokud odejdou, útoky by mohly pokračovat,“ dodal.

Podle jiného svědka se místní Amharové, kteří jsou po Oromech početně nejsilnějším národem Etiopie, nyní zoufale snaží přesídlit do jiné oblasti, „než začne další vlna masového zabíjení“.

Oba svědci z útoku obvinili povstaleckou skupinu Oromská osvobozenecká armáda (OLA). Na stejného strůjce útoku ukázala i oromská regionální vláda, podle níž se ozbrojenci uchýlili k útokům na civilisty poté, co nebyli schopni čelit federální armádě.

Mluvčí OLA obvinění popřel a uvedl, že masakr naopak spáchali federální vojáci a provládní milice. „Útok, o kterém je řeč, spáchala armáda a místní milice, když se v důsledku naší nedávné ofenzivy stahovaly z jednoho ze svých táborů,“ uvedl mluvčí.

Podle něho příslušníci provládních jednotek uprchli do místa jménem Tole a zaútočili na místní obyvatele a ničili jejich majetek v odplatě za údajnou podporu OLA. Bojovníci OLA se podle mluvčího nedostali ani do oblasti, kde se útok odehrál.

Etiopie zažívá silné etnické napětí v mnoha regionech. Amharové jsou opakovaně terčem násilí a útlaku v několika státech, mezi nimiž figuruje i Oromia.

Vládou jmenovaná Etiopská komise pro lidská práva v neděli vyzvala federální vládu, aby našla „trvalé řešení“, jež by zabránilo zabíjení civilistů.

Reklama

Související témata:

Doporučované