Hlavní obsah

Nejvyšší soud povolil Trumpův zákaz služby transgenderových osob v armádě

Foto: Bílý dům/Flickr

Americký prezident Donald Trump

Článek

Nejvyšší soud ve Spojených státech rozhodl, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa může přikročit k zákazu služby transgenderových osob v armádě. Informovala o tom agentura Reuters, která připomíná, že jde o jedno z řady kontroverzních nařízení republikánského prezidenta směřujících k omezení práv transgenderových osob.

Soud vyhověl žádosti ministerstva spravedlnosti, aby zrušil celostátní příkaz federálního soudce, který realizaci Trumpova výnosu zablokoval, dokud se projednávají žaloby podané proti této politice. Dnešní rozhodnutí může vést k propuštění tisíců stávajících příslušníků armády, píše Reuters.

Soudce Benjamin Settle na konci března shledal, že Trumpův příkaz pravděpodobně porušuje pátý dodatek americké ústavy, který zaručuje právo na rovnou ochranu před zákonem. Trumpovu politiku přitom označil za „nepodloženou, dramatickou a zjevně nespravedlivou“ a uvedl, že jeho administrativa nepředložila žádné důkazy o tom, že by začlenění transgenderových osob do ozbrojených sil působilo nějakou škodu.

Trump v lednu po návratu do Bílého domu podepsal exekutivní výnos, jímž zvrátil politiku přijatou za jeho demokratického předchůdce Joea Bidena, umožňující transgenderovým osobám otevřeně sloužit v amerických ozbrojených silách. Trump ve svém nařízení označuje pohlavní identitu těchto lidí za lež a tvrdí, že nejsou schopni naplňovat standardy nutné ke službě v amerických ozbrojených silách.

„Tvrzení muže, že je ženou, a jeho požadavek, aby ostatní tuto nepravdu ctili, není v souladu s pokorou a obětavostí, které se od příslušníka vojenské služby vyžadují,“ uvádí se v Trumpově výnosu.

Americké ministerstvo obrany poté vydalo pokyn k jeho realizaci. Z armády tak mají být vyloučeni ti současní vojáci a vojačky i uchazeči o službu, u nichž byla diagnostikována genderová dysforie nebo kteří podstoupili kroky vedoucí ke změně pohlaví. Pokyn Pentagonu umožňuje, aby se v jednotlivých případech uvažovalo o výjimce, pokud by služba těchto lidí přímo podpořila „bojeschopnost“ armády.

Genderová dysforie je klinická diagnóza, jež popisuje stav úzkosti nebo nepohodlí, které může člověk zažívat, protože se jeho genderová identita liší od toho, co je fyzicky anebo sociálně přisuzováno jeho pohlaví přiřazenému při narození.

Pentagon nicméně vyjádřil přesvědčení, že pohlaví je „neměnné a během života člověka se nemění“, a také, že bojeschopnost a integrita armády „jsou neslučitelné“ s tím, čím transgenderové osoby procházejí během změny pohlaví. Žalobu proti postupu Trumpovy administrativy podala už dříve skupina dlouholetých transgenderových příslušníků armády, podle nichž je zákaz diskriminační a jejich propuštění ze služby by trvale poškodilo jejich kariéru a pověst.

Související témata:

Doporučované