Hlavní obsah

Německý ministr podpořil Izrael a vyzval k sankcím proti Íránu

Foto: Juan Garcia Hinojosa, Shutterstock.com

Ilustrační obrázek.

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt při návštěvě Izraele vyjádřil podporu zemi po nedávné válce s Íránem. Izrael vyzývá svět k sankcím, Írán zastavil spolupráci s MAAE.

Článek

Podporu Izraeli v neděli vyjádřil německý ministr vnitra Alexander Dobrindt při oficiální návštěvě, která je první cestou vysoce postaveného zahraničního představitele do židovského státu od nejnovějšího vyhrocení izraelsko-íránského konfliktu. „Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar návštěvu ocenil jako gesto solidarity a vyzval mezinárodní společenství k uvalení sankcí na Írán,“ píše agentura AFP. Izrael 13. června zahájil údery proti íránské jaderné a vojenské infrastruktuře 12denní válku, v jejímž průběhu na sebe obě země útočily vzdušnými údery.

„Musíme prohloubit naši podporu Izraele“ řekl Dobrindt před sutinami budov ve městě Bat Jam, kde íránská balistická střela zabila devět lidí včetně tří dětí. Na Írán musí být uvaleny mezinárodní sankce poté, co oznámil, že přestane spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), řekl Saar na společné tiskové konferenci s německým ministrem.

Německý kancléř Friedrich Merz na okraji summitu zemí G7 v Kanadě 17. června řekl, že Izrael svými údery na íránskou jadernou infrastrukturu dělá „špinavou práci“ za ostatní, připomíná AFP.

Izrael 13. června rozsáhlým leteckým úderem zaútočil na íránské jaderné provozy, vojenské objekty, jaderné vědce a také na vojenské představitele. Deklarovaným cílem izraelských útoků bylo zničení íránského jaderného a raketového programu. Do konfliktu se leteckými údery na tři jaderná zařízení jednorázově zapojily i Spojené státy. V noci na úterý 24. června oznámil Donald Trump příměří mezi Izraelem a Íránem, které je dodržováno. Írán dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně civilním účelům. Izrael je jedinou zemí na Blízkém východě, o které se obecně předpokládá, že disponuje jadernými zbraněmi.

Související témata:
Alexander Dobrindt

Doporučované