Hlavní obsah

V čele Interpolu stane muž spojovaný s mučením, ve volbě porazil Češku

Záběry z 89. valného shromáždění, které od úterý zasedá v Istanbulu. (Video: AP)

 

Reklama

25. 11. 9:03
aktualizováno • 25. 11. 11:57

Novým prezidentem Interpolu byl ve čtvrtek zvolen šéf policie Spojených arabských emirátů Ahmad Násir Raísí. O nejvyšší úřad v této mezinárodní policejní organizaci se ucházela také plukovnice české policie Šárka Havránková.

Článek

Podle tiskové zprávy Interpolu byl Raísí zvolen ve třetím kole 69 procenty hlasů. Násir Raísí přitom čelí kritice kvůli případům mučení a porušování lidských práv, kterých se podle médií dopustila policie ve Spojených arabských emirátech (SAE) pod jeho vedením.

V několika zemích jsou na něj kvůli tomu podána trestní oznámení. Organizace MENA Rights Group, která působí v arabských zemích a na Blízkém východě, poukazuje na opakované porušování práv ze strany bezpečnostních sil SAE.

„Delegáti Valného shromáždění Interpolu hlasovali v tajné volbě a ve třetím kole poslali do čela organizace kandidáta Spojených arabských emirátů,“ napsal na twitteru český policejní prezident Jan Švejdar. Poděkoval také Šárce Havránkové za úsilí, které této volbě věnovala. „Přestože neslavíme vítězství, Česká republika si získala obdiv a důvěru mnoha zemí. Díky Šárce, která se dokázala postavit takové výzvě, tleská dnes České republice celý svět,“ zdůraznil Švejdar.

Neúspěšná kandidátka z Istanbulu přes twitter poděkovala všem za podporu. „Při volbě jsem bohužel neuspěla a pravděpodobně jsem vás tím zklamala, ale bohužel delegáti rozhodli jinak a je potřeba to respektovat,“ uvedla Havránková.

Kandidaturu Raísího v předchozích dnech kritizovaly nevládní organizace z řady zemí. Přes tři desítky členů francouzského parlamentu vyzvaly prezidenta Emmanuela Macrona, aby byl proti Raísího kandidatuře a několik německých poslanců označilo jeho kandidaturu za porušení všeobecné deklarace lidských práv.

Také Evropský parlament v zářijové rezoluci vyzval k řádnému prošetření obvinění z porušování lidských práv souvisejících s Raísím před volbou prezidenta Interpolu. Deník The Guardian ve čtvrtek napsal, že SAE v dřívější době na chod Interpolu „štědře“ finančně přispěla.

Funkce prezidenta Interpolu, jehož mandát je čtyřletý a neplacený, je spíše reprezentativní. Chod organizace zajišťuje generální tajemník, jímž je od listopadu 2014 Němec Jürgen Stock. Ten dnes výběr Raísího přivítal.

„V posledních třech letech jsem s panem Raísím spolupracoval jako s delegátem ve výkonném výboru. Těším se na úzkou spolupráci s ním při zajišťování plnění mandátu Interpolu a podpoře mezinárodní policejní spolupráce,“ uvedl Stock podle tiskové zprávy na stránkách Interpolu.

Nového prezidenta Interpolu zvolilo 89. valné shromáždění, které od úterý do čtvrtka zasedá v Istanbulu. Jeho účastníci mimo jiné schválili vstup Mikronésie, která se stala 195. členským státem, či rezoluci vyzývající k boji proti sexuálnímu zneužívání dětí prostřednictvím internetu a sociálních sítí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované