Hlavní obsah

Italské volby vyhrál pravicový blok. Fiala se těší na spolupráci s ním

Foto: ČTK / AP / Alessandra Tarantino, ČTK

Giorgia Meloniová odevzdává svůj volební hlas.

Reklama

25. 9. 23:25
aktualizováno • 26. 9. 9:42

Předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová má nakročeno k tomu, aby se stala první premiérkou v dějinách Itálie. Pravicový blok zvítězil, získal asi 44 procent hlasů. Pravice bude mít podle odhadů většinu v obou komorách.

Článek

Volby v Itálii vyhrál pravicový blok zhruba se 44 procenty hlasů. Ukazují to údaje po sečtení 95 procent okrsků zveřejněné ministerstvem vnitra. Druhý je středolevicový blok kolem Demokratické strany s 26 procenty a třetí Hnutí pěti hvězd, které s 15 procenty zabodovalo hlavně na jihu země. Podle odhadů by pravice měla mít pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu.

Středolevá Demokratická strana už podle agentury Reuters uznala porážku a oznámila, že bude hlavní opoziční silou. Šéfka vítězné formace Giorgia Meloniová řekla, že Italové vyjádřili jasnou podporu vzniku vlády pravého středu v čele s její stranou Bratři Itálie.

Nejsilnějším jednotlivým politickým subjektem se podle všeho stala postfašistická strana Bratři Itálie, jejíž předsedkyně Meloniová by se mohla stát první ženou v čele italské vlády. Zisk pravicového bloku by měl stačit na to, aby získal většinu ve Sněmovně i Senátu. Strana Bratři Itálie, která ještě před čtyřmi lety přesvědčila jen 4,4 procenta voličů, by si mohla připsat zisk 24,6 procenta hlasů.

Meloniová v pondělí konstatovala, že Italové jasně podpořili vznik středopravé vlády. Toto je noc hrdosti pro Bratry Itálie, ale jde o startovací bod, nikoli cílovou čáru, zdůraznila politička. Ujistila, že pokud budou pověřeni vládnutím, budou Bratři Itálie „vládnout pro všechny“.

Kdo jsou Bratři Itálie?

Vítězná šéfka radikální pravice Giorgia Meloniová musí rozhánět obavy z pozůstatků fašistického dědictví své strany.

Vítězem voleb je podle komentátorů jednoznačně strana Bratři Itálie, která sama obdržela 26 procent hlasů. Její vůdkyně Giorgia Meloniová v noci uvedla, že je připravená vládnout. „Od Italů přišel jasný vzkaz pro středopravicovou vládu vedenou Bratry Itálie,“ řekla politička.

Bratři Itálie jsou nejsilnějším uskupením v bloku pravicových stran. Je v něm i pravicově populistická strana Liga bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho a také uskupení Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho.

Neúspěch podle pozorovatelů zaznamenala Liga, která dostala jen devět procent hlasů. To je zhruba polovina ve srovnání s volbami z roku 2018.

Mezi poraženými je i Demokratická strana s 18 procenty hlasů. Demokratická strana (PD) porážku už v pondělí nad ránem uznala. „Toto je smutný večer pro zemi,“ řekla novinářům poslankyně za PD Debora Serracchianiová v první oficiální reakci na předběžné výsledky. Pravice má podle političky většinu v parlamentu, nikoli však v zemi.

Spokojené je Hnutí pěti hvězd, které však získalo polovinu hlasů ve srovnání s rokem 2018.

Podle odhadů by pravice měla mít pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu. Podle projekcí pro italskou veřejnoprávní televizi RAI by pravicový blok měl získat v Senátu 114 až 126 křesel z 200. Ve Sněmovně se očekává většina 232 až 252 křesel z 400.

Výrazně klesla účast ve volbách, která se zastavila na 64 procentech, o deset procentních bodů méně než v roce 2018.

Někteří euroskeptičtí a pravicoví politici ze zahraničí už Meloniové na Twitteru poblahopřáli k vítězství, mezi prvními například i polský premiér Mateusz Morawiecki. Jeho strana Právo a spravedlnost (Pis) je součástí skupiny Evropských konzervativců a reformistů (ECR), které Meloniová předsedá.

K vítězství Meloniové popřál i premiér Petr Fiala. „Těším se na budoucí spolupráci v evropské politice a ve skupině ECR (frakce Evropských konzervativců a reformistů v Evropském parlamentu, pozn. red.),“ napsal.

„V těchto těžkých časech potřebujeme více než kdy jindy přátele, kteří sdílí vizi a společný postup vůči výzvám v Evropě,“ uvedl poradce maďarského premiéra Balázs Orbán.

Své gratulace Meloniové i Lize Mattea Salviniho zaslaly krajně pravicové strany, například Alternativa pro Německo či španělské hnutí Vox. Šéf španělské krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal na Twitteru napsal, že „miliony Evropanů vkládají své naděje do Itálie“, která ukázala cestu k „hrdé a svobodné Evropě suverénních národů“.

Výsledek italských voleb nechtěla dnes ráno komentovat francouzská premiérka Élisabeth Borneová. „Společně s předsedkyní Evropské komise (Ursulou von der Leyenovou) budeme pozorně sledovat, aby všichni dodržovali hodnoty založené na lidských právech, na vzájemném respektu, a to zejména dodržování práva na potrat,“ uvedla šéfka francouzské vlády.

Francouzské krajně pravicové Národní sdružení (RN), vedené Marine Le Penovou, výsledky označilo za „lekci pokory“ Evropské unii. „Italský lid se rozhodl vzít do svých rukou vlastní osud zvolením vlády vlastenců a zastánců národní svrchovanosti,“ uvedla Le Penová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované