Článek
Polsko stahuje svého velvyslance z Maďarska, napsala agentura PAP. Mluvčí ministerstva zahraničí uvedl, že povinnosti velvyslance bude od nynějška vykonávat diplomat ve funkci chargé d'affaires. Vztahy mezi oběma zeměmi se podle agentury AFP značně zhoršily po porážce polské konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) ve volbách v říjnu 2023 a s následným nástupem nové polské vlády pod vedením premiéra Donalda Tuska.
„Polsko nakonec odvolalo svého ambasadora v Maďarsku,“ napsal na facebooku náměstek maďarského ministra zahraničí Levente Magyar. Dodal, že doufá, že tento stav je přechodný a nijak neohrozí dlouhodobé vztahy obou zemí. Zprávu o odvolání velvyslance Sebastiana Kęcieka následně PAP potvrdil mluvčí polského ministerstva zahraničí. Kęciek skončil na této pozici ve středu.
Ministerstvo zahraničí pak dnes na dotaz agentury AFP uvedlo, že jedním z důvodů tohoto rozhodnutí je skutečnost, že Budapešť poskytla azyl Marcinu Romanowskému, někdejšímu polskému náměstkovi ministra spravedlnosti v bývalé vládě PiS. Toho polské úřady stíhají za korupci. Loni v prosinci si kvůli tomu šéf polské diplomacie Radosław Sikorski předvolal na konzultace Kęcieka do Varšavy.
Polská prokuratura Romanowského obvinila z 11 trestných činů, včetně zpronevěry. Bývalý náměstek je podezřelý z machinací s fondem spravedlnosti, ze kterého měly být odškodňovány oběti zločinů. Podle nynější vlády však byly za předchozího ministra spravedlnosti za peníze z fondu kupovány počítačové programy sloužící ke špehování opozičních politiků i možných rivalů v tehdejším vládním táboře či se platila volební kampaň. Polští zákonodárci už dříve zbavili Romanowského imunity.
Na Romanowského vydal varšavský soud loni v prosinci také evropský zatykač. Budapešť následně argumentovala tím, že azyl mu udělila proto, že neexistuje záruka, že jeho případ bude řešen nestranně a nepoliticky, píše AFP.