Hlavní obsah
Velký znak České republiky

Volby do Senátu

Výsledky 2. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Polsko zvažuje, že omezí vydávání víz Rusům

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

14. 8. 18:15

Německo a Evropská komise se postavily proti plošnému zastavení vydávání unijních turistických víz Rusům, jak to navrhují Estonsko a Finsko. Češi Rusům nevydávají víza od začátku invaze.

Článek

Polská vláda začala zvažovat omezení vydávání víz ruským občanům. Agentuře PAP to řekl náměstek polského ministra zahraničí Piotr Wawrzyk. Polsko by tak následovalo příkladu Estonska a Lotyšska.

„Pracujeme na konceptu, který znemožní vydávání víz Rusům,“ řekl Wawrzyk PAP. Náměstek se vyslovil pro to, aby jeho země podpořila nové sankce proti Rusku kvůli invazi na Ukrajinu, včetně omezení přístupu k vízům, „ačkoli velké členské státy jako Německo, Francie nebo Nizozemsko se vyslovily proti tomu“.

„Kvůli této neochotě Polsko pracuje na novém řešení,“ řekl náměstek a vyslovil naději, že rozhodnutí o této záležitosti padne v příštích týdnech.

Německo a Evropská komise se postavily proti plošnému zastavení vydávání unijních turistických víz Rusům, jak to navrhují Estonsko a Finsko. Estonsko navíc rozhodlo, že ruští občané od 18. srpna už nebudou moci vstupovat do pobaltské země s schengenskými vízy. Výjimku mají mít jen Rusové s estonským občanstvím nebo trvalým pobytem v Estonsku. Země zvažuje i výjimky pro návštěvy příbuzných.

Víza ruským občanům nevydává ani Lotyšsko. Výjimku mají jen Rusové, kteří se chtějí zúčastnit pohřbu blízkých příbuzných.

Česko jako první členský stát EU plošně pozastavil vydávání víz pro občany Ruska, a to už den po invazi na Ukrajinu, tedy 25. února. Opatření trvá dosud.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované