Článek
Pozůstalí podali trestní oznámení na 15 osob, včetně jihokorejského ministra dopravy Parka Sang-woo, výkonného ředitele společnosti Jeju Air Kima E-bae a další úředníky i zaměstnance letiště. Podezřívají je z nedbalosti a nečinnosti při vyšetřování. Uvádějí, že to „nebyla jen obyčejná nehoda“, ale „velká civilní katastrofa způsobená nedbalým přístupem k rizikům, kterým se dalo předejít“, informuje BBC.
Vyšetřování již trvá více než pět měsíců, úřady stále zjišťují, proč letadlo havarovalo při nouzovém přistání na jihokorejském letišti Muan a následně začalo hořet. Policie se nehodě věnovala již před podáním trestního oznámení, už dříve zakázala řediteli aerolinky vycestovat ze země, ale nikoho zatím neobvinila.
Jeden z pozůstalých, Kim Da-hye, promluvil do médií o „nedostatečném pokroku“ ve vyšetřování: „Jsme naplněni hlubokým hněvem a zoufalstvím. Poté, co jsme se uchýlili k tomuto mimořádnému kroku a podali trestní oznámení, se nevzdáváme a budeme i nadále usilovat o nalezení pravdy.“
Tragédie se stala na mezinárodním letišti v Muanu při nouzovém přistání letounu na lince z thajského Bangkoku. Piloti nahlásili řízení letového provozu srážku s ptákem a zhruba čtyři minuty před havárií požádali o nouzové přistání. Vyšetřovatelé později oznámili, že v obou motorech objevili ptačí krev a peří, ale neuvedli, jestli to byla příčina nehody.
Stroj typu Boeing 737-800 poté přistál bez vysunutého podvozku, na ranveji však ve vysoké rychlosti nedokázal zabrzdit a po nárazu do betonového náspu asi 250 metrů za koncem přistávací dráhy explodoval. Neštěstí přežili jen dva členové posádky v zadní části letounu.