Článek
Ministerstvo obrany v Moskvě v sobotu uvedlo, že ruští vojáci dodržují třídenní příměří, reagovali ale na ukrajinské porušování klidu zbraní. Informovala o tom agentura Reuters. Informace nebylo možné nezávisle ověřit. Kyjev naopak v uplynulých dnech vinil Rusko, že přiměří nedodržovalo. Ukrajinský generální štáb v sobotu uvedl, že od začátku dnešního dne, kdy začalo platit příměří oznámené Spojenými státy, provedla Moskva na ukrajinském území 51 úderů. Útok v Chersonské oblasti si podle serveru Ukrajinska pravda vyžádal život jedné ženy a dalšího muže zranil.
Rusko už pátým rokem vede válku proti sousední zemi. V pondělí Moskva oznámila na pátek a sobotu příměří v bojích a v případě narušení svých oslav pohrozila masivním vzdušným útokem na Kyjev. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následně ohlásil klid zbraní od půlnoci na středu. Obě strany se poté vinily z porušování jednostranných příměří. V pátek ale americký prezident Donald Trump oznámil klid zbraní platící od dneška do pondělí a toto příměří potvrdil Kyjev i Moskva.
V Moskvě se dopoledne v poklidné atmosféře konala omezená přehlídka k oslavě vítězství ve druhé světové válce, a to navzdory ruským varováním před možným útokem ze strany Ukrajiny.
Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že ukrajinská strana od půlnoci na dnešek porušila příměří v bezmála 9000 případech a že ruské síly reagovaly „zrcadlově“, tedy odvetnými údery.
Ruská redakce BBC uvedla, že při útoku v Belgorodské oblasti bylo podle gubernátora Vjačeslava Gladkova zraněno pět lidí, včetně dvanáctileté dívky. Útok byl podle něj zacílen na komerční objekt. Ukrajinská armáda se k jeho slovům nevyjádřila.
Ukrajinské letectvo uvedlo, že ráno na jihovýchodní Ukrajině zaznamenalo drony podél frontové linie, avšak v noci ani během dneška nehlásilo žádné letecké poplachy kvůli raketovým útokům.
Součástí třídenního příměří mezi Ukrajinou a Ruskem by mělo být zastavení veškerých vojenských operací a výměna 1000 válečných zajatců z každé strany. Dosud není známo, kdy by se měla uskutečnit.
Od zahájení rozsáhlé ruské invaze v únoru 2022 Moskva útočí střelami a drony na infrastrukturu po celé Ukrajině, zatímco Kyjev napadá především ruská zařízení pro těžbu, skladování a vývoz ropy a plynu.
Spojenými státy zprostředkovávaná jednání o konci války uvázla na mrtvém bodě. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v sobotu uvedl, že mírová dohoda je kvůli složitým otázkám nadále velice vzdálená.













