Hlavní obsah

Kreml vytáhl video a obviňuje Ukrajinu z popravy desítky válečných zajatců

Foto: neznámý

Záběr z videa údajné popravy ruských vojáků

Reklama

18. 11. 2022 21:23

Ruské ministerstvo obrany v pátek uvedlo, že Ukrajina popravila více než 10 ruských válečných zajatců. Důkazem má být video ze sociálních sítí.

Článek

Ruské ministerstvo obrany v pátek sdílelo video, které kolovalo na ruských sociálních sítích. Na neověřených záběrech jsou údajně ruští vojáci, kteří leží na zemi poté, co se vzdali mužům se žlutými páskami na pažích. Následně zazní střelba a video ukáže nehybné tělo. Není jasné, kdo a kdy video, které podle BBC vzniklo u obce Makijivka v západní části Luhanské oblasti, natočil.

„Tato brutální vražda ruských vojáků není ani první, ani jediný válečný zločin,“ tvrdí ruské ministerstvo obrany. „Je to běžná praxe v ozbrojených silách Ukrajiny, která je aktivně podporována kyjevským režimem a očividně ignorována jeho západními patrony.“

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že video ukazuje „úmyslnou a metodickou vraždu více než 10 imobilizovaných ruských vojáků degenerovanými ukrajinskými vojáky“.

Ukrajinská strana na nařčení dosud nijak nereagovala. Kyjev ale už dříve uvedl, že bude vyšetřovat jakékoli údajné zneužití a týrání ze strany svých ozbrojených sil. Ukrajina také opakovaně obviňuje Rusko z válečných zločinů, která Moskva popírá.

„Požadujeme, aby mezinárodní organizace odsoudily tento hrozný zločin a provedly jeho důkladné vyšetření,“ dodala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová

Ruský vyšetřovací výbor, který vyšetřuje závažné zločiny, později uvedl, že zahájil trestní řízení ve věci popravy „nejméně 11 neozbrojených ruských vojáků“. V prohlášení uvedl, že vyšetřovatelé pracují na identifikaci lidí, kteří video natočili.

Marta Hurtadoová, mluvčí Úřadu OSN pro lidská práva, sdělila pro agenturu Reuters, že videa prověřují. „Obvinění ze souhrnných poprav vojáků neschopných dalšího boje by měla být okamžitě, plně a účinně vyšetřena a všichni pachatelé by měli být pohnáni k odpovědnosti.“

Začátkem tohoto týdne OSN uvedla, že hovořila s ukrajinskými válečnými zajatci zajatými Rusy. Ti jsou vystaveni mučení a špatnému zacházení. Uvedla ale také, že zdokumentovala případy špatného zacházení s ruskými válečnými zajatci v ukrajinských zařízeních.

Rusové mučí ukrajinské civilisty

Matilda Bognerová, vedoucí mise OSN pro sledování lidských práv na Ukrajině, uvedla, že špatné zacházení s ukrajinskými zajatci ze strany Rusů bylo „poměrně systematické“, zatímco pro Ukrajinu nikoliv.

Reklama

Doporučované