Hlavní obsah

Ruské drony útočící na Dunaji vybuchly podle Kyjeva v Rumunsku, to věc popřelo

Foto: Ievgen Postovyk, Shutterstock.com

Nakládání obilí v ukrajinském přístavu (ilustrační snímek).

Reklama

4. 9. 8:22
aktualizováno • 4. 9. 15:00

Ukrajinský přístav Izmajil, který je důležitý pro vývoz obilí, se stal v noci terčem ruského vzdušného útoku. Úder poničil výrobní budovy, sklady i zemědělské stroje.

Článek

Na území Rumunska měly v pondělí v noci dopadnout a explodovat ruské drony, které útočily na cíle v ukrajinském přístavu na druhém břehu řeky Dunaj. Na facebooku to napsal mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko s odvoláním na pohraniční stráž.

Rumunské ministerstvo obrany ale sdělení ukrajinské strany vzápětí kategoricky popřelo a uvedlo, že ruské útoky území Rumunska neohrozily.

Rusové v noci za použití dronů zaútočili na ukrajinský přístav Izmajil na Dunaji, který je důležitý pro vývoz obilí.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný ukrajinský zdroj napsala, že na rumunském území explodovaly dva ruské bezpilotní letouny.

Podle Nikolenkova příspěvku na sociální síti události z noci na dnešek dokládají, že ruské útoky představují hrozbu nejen pro bezpečnost Ukrajiny, ale i pro bezpečí sousedních zemí, včetně členů NATO. „Vyzýváme partnery, aby urychlili dodávky dalších moderních protiraketových a protivzdušných systémů pro Ukrajinu, stejně jako bojových letounů, které posílí ochranu ukrajinské infrastruktury i sousedních zemí,“ napsal Nikolenko.

O situaci kolem vývozu ukrajinského obilí

Po odstoupení od černomořské dohody má Rusko novou taktiku, jak zabránit vývozu obilí z Ukrajiny. Systematicky zaměřuje ostřelování na alternativní cestu přes řeku Dunaj.

Bukurešť uvedla, že sledovala průběh ruských útoků v reálném čase a že při nich nenastala situace, kdy by se rumunské území dostalo do přímého ohrožení. Zároveň ovšem rumunské ministerstvo obrany ruské útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu odsoudilo jako neopodstatněné a v rozporu mezinárodním právem.

Ukrajinské úřady dnes informovaly, že protivzdušná obrana nad Oděskou oblastí, v níž přístav Izmajil leží, sestřelila 17 ruských dronů íránské výroby. Infrastruktura pro vývoz ukrajinského obilí se stala terčem útoku jen několik hodin před očekávaným začátkem jednání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jedním z důležitých témat schůzky je návrat Ruska k dohodě o přepravě ukrajinského obilí přes Černé moře, který Erdogan prosazuje.

Reklama

Doporučované