Hlavní obsah

Ruský investigativec pracující pro BBC opustil Rusko. Úřady ho špehovaly

Foto: Profimedia.cz

Britská stanice BBC se bude snažit rozhodnutí ruských úřadů zvrátit.

Reklama

27. 12. 2021 19:25

Ruské ministerstvo spravedlnosti má na své listině „zahraničních agentů“ více než stovku organizací i jednotlivců. Známý a oceňovaný novinář Andrej Zacharov je posledním z řady těch, kteří zvolili raději odchod ze země.

Článek

Investigativní novinář Andrej Zacharov, který pracuje pro ruskojazyčnou službu britské veřejnoprávní stanice BBC, oznámil, že opustil Rusko. Ve zveřejněném videu sdělil, že přesídlil do Británie kvůli tomu, že čelil „bezprecedentnímu sledování“ poté, co ho v říjnu ruské úřady označily za takzvaného zahraničního agenta.

Zacharov je podle serveru The Moscow Times považován za jednoho z nejrespektovanějších investigativních novinářů v Rusku. Informoval například o ruském vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016 nebo loni přišel se zprávou o údajné exmilence prezidenta Vladimira Putina a jejich údajné nemanželské dceři. Naposledy se zabýval případem hackerské skupiny Evil Corp, která sídlí v Rusku.

Tím kdo a proč ho sledoval, si podle svých slov není jistý. „Zatím není jasné, s čím sledování souviselo: zda s faktem, že jsem byl označen za ‚zahraničního agenta‘, nebo snad s mou prací o hackerech ze skupiny Evil Corp, které jsem se věnoval spolu s mými britskými kolegy,“ uvedl Zacharov.

Označení „zahraniční agent“ sebou nese z dob Sovětského svazu hanlivý podtext a obnáší mimo jiné další vládní kontrolu a komplikace. Země kontroverzní zákon o takzvaných zahraničních agentech přijala v roce 2012 a postupně ho rozšířila z nevládních organizací na nezávislá média i jednotlivce, kteří přijímají finance ze zahraničí a podle úřadů vyvíjejí politickou činnost. Podle obhájců lidských práv se úřady tímto zákonem snaží trestat kritiky Kremlu a potlačit disent.

Kreml opakovaně prohlásil, že novináři a média označená za zahraniční agenty mohou v Rusku ve své práci pokračovat, poznamenala agentura Reuters. Zařazení Zacharova na seznam takzvaných zahraničních agentů zároveň označila za další zásah ruských úřadů proti médiím, která úřady vnímají jako nepřátelská a podporovaná ze zahraničí.

Zacharov je podle The Moscow Times posledním z řady novinářů a obhájců lidských práv, kteří v posledních měsících opustili Rusko poté, co byli označeni za „zahraniční agenty“. Ruské ministerstvo spravedlnosti podle tohoto serveru v současné době eviduje přes 100 subjektů a jednotlivců na této černé listině, většina z nich se na ní ocitla v letošním roce.

BBC Zacharovovo zařazení na seznam „zahraničních agentů“ odmítla a uvedla, že se rozhodnutí úřadů bude snažit zvrátit. Už v srpnu opustila Rusko zpravodajka BBC Sarah Rainsfordová, které Moskva odmítla prodloužit vízum. Podle ruské státní televize Rossija 24 šlo o odvetu ruské diplomacie za odmítnutí Británie udělit nebo prodloužit vízum ruským žurnalistům.

Reklama

Související témata:

Doporučované