Hlavní obsah

Ruský soud vyměřil spisovateli Akuninovi, který žije v cizině, 14 let vězení

Foto: Mishelo0, Shutterstock.com

Ruský spisovatel Boris Akunin.

Navzdory tomu, že žije v zahraničí, ruský spisovatel Boris Akunin doma dostal trest 14 let vězení. Prozaik odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu.

Článek

Ruský soud uznal spisovatele Borise Akunina vinným z údajného ospravedlňování terorismu nebo napomáhání teroristické činnosti. Vyměřil mu 14 let vězení. Učinil tak v nepřítomnosti literáta, jenž žije v zahraničí, informovaly v pondělí nezávislý portál Mediazona a ruská státní agentura TASS.

Akunin, vlastním jménem Grigorij Čchartišvili, odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Toto pondělí spisovatel na svém facebookovém účtu označil soudní proces za frašku, které se neúčastní.

Zveřejnil přitom záběr zprávy agentury TASS, která během dne napsala, že nepřiznal vinu. „TASS, jak se s ním často stává, lže. Ne, že nepřiznávám vinu. Neuznávám jejich soud. Nepověřil jsem žádného advokáta, aby mě v jejich takzvaném procesu zastupoval, a vůbec nijak se na této frašce nepodílím,“ konstatoval Akunin, který je díky historickým detektivkám o carském úředníkovi Erastu Fandorinovi známý také českým a slovenským čtenářům.

Ruské úřady v prosinci 2023 zařadily spisovatele na seznam takzvaných teroristů a extremistů, v lednu 2024 ho tamní ministerstvo spravedlnosti označilo za zahraničního agenta. Tento termín úřady používají pro osoby, které jsou podle jejich názoru pod zahraničním vlivem.

Toto pondělí soud spisovatele podle portálu Mediazona uznal vinným mimo jiné kvůli rozhovoru s prokremelskou dvojicí známou pod přezdívkami Vovan a Lexus, kteří opakovaně oklamali řadu západních politiků a osobností, když se vydávali za jiné politické představitele.

Vovan a Lexus se Akuninovi představili jako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a někdejší ministr kultury Oleksandr Tkačenko. V interview s nimi Akunin hovořil o tom, že je připravený podpořit Ukrajinu.

Soud ho také uznal vinným kvůli příspěvku na sociální síti, kde napsal, že dříve podporoval evoluci, ale nyní se zasazuje o revoluci.

Kromě toho soud Akunina v jeho nepřítomnosti uznal vinným z porušení ruského zákona kvůli zveřejnění příspěvků na sociální síti bez označení, že je zahraniční agent.

Prokuratura pro něj žádala 18 roků za mřížemi, soud mu nakonec vyměřil o čtyři roky méně a podle TASS také pokutu ve výši 600 tisíc rublů, což je přibližně 162 tisíc korun. Zakázal mu rovněž na čtyři roky spravovat internetové stránky.

Rozsudek nenabyl právní moci a lze se proti němu odvolat, píše dále ruská státní agentura, která dodává, že spisovatelův ustanovený obhájce se proti rozsudku odvolá, protože obhajoba požadovala zproštění obžaloby.

Nezávislý server Meduza připomíná, že na pozadí stíhání Akunina ruskými úřady přestalo ruské nakladatelství AST distribuovat jeho knihy a velká knihkupectví pozastavila prodej jeho děl v zemi. Akunin patří ke kritikům Kremlu, odmítl nejen ruskou invazi na Ukrajinu v roce 2022, ale také ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014, doplňuje server The Moscow Times.

Doporučované