Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Snaha o změnu přístupu k duševnímu zdraví a boj s bakteriemi odolnými vůči antibiotikům. To jsou víc než tři roky po začátku ruské invaze priority ukrajinského zdravotnictví, alespoň podle šéfa resortu Viktora Liaška .
Ministr v pondělí doprovodil ukrajinskou první dámu Olenu Zelenskou na konferenci Global Healthcare Initiative for Ukraine, která se pod záštitou manželky českého prezidenta Evy Pavlové konala v Praze.
V rozhovoru, který ministr Seznam Zprávám poskytl, vysvětluje, jak silný dopad mají na ukrajinské zdravotnictví ruské útoky, které se nevyhýbají ani nemocnicím, i jak funguje program Oleny Zelenské na podporu duševního zdraví.
„Ukrajinci se začali častěji obracet na psychology, praktické lékaře jsme naučili metodice diagnózy psychických poruch,“ popisuje Liaško, jak se mění pohled Ukrajinců, kteří byli dlouhá léta zvyklí mít psychické problémy za projev slabosti.
Rusko během útoků na Ukrajinu opakovaně zasáhlo i zdravotnická zařízení. Jak obtížná je z finančního i dalších hledisek jejich obnova?
K dnešnímu dni Rusko poškodilo 2300 budov různých zdravotnických zařízení. 350 z nich bylo zničeno natolik, že nebylo možné je zrekonstruovat. Museli jsme je nechat srovnat se zemí a na jejich místě vybudovat nová zařízení.
Z hodnocení Světové banky vyplývá, že ztráty ukrajinského ministerstva dosahují v důsledku ruské invaze 20 miliard amerických dolarů. Toto číslo je podle mě odpovědí na to, jak finančně náročné je obnovovat poničené nemocnice.
A válka navíc ještě neskončila. Vidíme, že Rusové v posledním roce - v porovnání s rokem 2022 - zvýšili cílené útoky na nemocnice o 40 %.
Od začátku invaze Ukrajinu opustila řada lékařů. Představují jejich odchody do zahraničí problém? A pokud ano, jak se s tím vypořádáváte?
Ano, je to problém. Zdravotníci občas Ukrajinu opouštějí, ale větší procento zůstává. Odcházejí většinou ženy, které mají malé děti. Ne proto, že je to profesně náročné, ale hlavně aby zachránily své děti a nečelily dodatečnému nebezpečí.
Přimět k návratu ty, kteří museli Ukrajinu opustit, se snaží ministerstvo sjednocení, které nechal ustavit prezident Volodymyr Zelenskyj. Klíčovým úkolem ministerstva je pracovat s vysídlenými Ukrajinci a motivovat je k návratu buď teď, nebo po skončení plnohodnotné války.
Na Ukrajině v dobách války přibývá případů, kdy se u pacientů projeví nákaza infekcemi odolnými vůči běžně používaným antibiotikům. Jak velkou výzvu to představuje a jak s tím lze bojovat?
Spolu s duševním zdravím a infrastrukturními záležitostmi se jedná o jeden z předních problémů. Otázka rezistence vůči antibiotikům se dostala během válečného období na první příčky.
Poranění způsobená úlomky raket či dronů jsou velmi náročná - mohou ohrozit orgány a způsobit infekce. Evakuace jsou ovšem mnohdy složité a komplikují následné použití antibiotik a dalších preparátů proti mikrobům. Způsobuje to, že dochází ke kontaktu s vnitřní nemocniční florou a ta pořád mutuje, což vede ke vzniku nových a nových bakterií, které jsou rezistentní na velké množství antibiotik.
Děláme vše možné - v podmínkách, které máme -, abychom zmenšili riziko infekce. Bohužel dokud trvají boje, nemůžu říct, že jsme nad tím zvítězili.
Jsem moc vděčný svým partnerům a kolegům z jiných zemí, kteří nám v této oblasti pomáhají, zejména Norsku a dalším, kteří se zapojili skrze Světovou zdravotnickou organizaci a pomáhají s diagnostikou. Díky ní můžeme okamžitě určit cílovou léčbu, spustit evakuační operaci a od začátku naplánovat léčbu daného pacienta.
Rezistence vůči antibiotikům na Ukrajině
- Antimikrobiální rezistence (AMR) je schopnost bakterií stát se rezistentními vůči antibiotikům a jiným lékům, které tak nezabírají.
- Ukrajina není jedinou zemí s tímto problémem. Případy se objevují po celém světě, například v roce 2023 se ve Spojeném království řešilo přes 60 tisíc vážných případů.
- Šíření patogenů na Ukrajině urychluje válka. Prudký nárůst infikovaných bakteriemi odolnými vůči antibiotikům zaznamenávají kliniky léčící válečná zranění.
- Odolné bakterie často pocházejí přímo ze samotných zdravotnických zařízení. Ačkoliv se ukrajinský zdravotnický personál snaží dodržovat přísná hygienická opatření, jejich snahy komplikuje přeplněnost nemocnic.
- Šíření AMR bakterií napomáhá hlavně fakt, že zranění vojáci často projdou několika zdravotnickými zařízeními. V každé nemocnici se šíří vlastní typy odolných bakterií, které pak převážený pacient přenese dál.
První dáma Olena Zelenská upozornila během svého projevu na důležitost duševního zdraví a potřebu destigmatizovat toto téma. Jak je na tom ukrajinská společnost v tuto chvíli a co lze udělat pro to, aby se přístup změnil?
Jsem moc vděčný Oleně Zelenské za její iniciativu. Za to, že spustila celý ukrajinský program mentálního zdraví s názvem Jak se máš. Pozitivní výsledky vidíme už nyní.
Z výzkumů a rozhovorů o mentálním zdraví je patrné, že se jí podařilo hodně změnit povědomí Ukrajinců o mentálním zdraví, které se během války ukázalo jako velmi důležité.
Ukrajinci se začali častěji obracet na psychology, praktické lékaře jsme naučili metodice diagnózy psychických poruch. Všem, kteří zažívají některé symptomy, nyní doporučujeme, aby chodili za praktickými lékaři, kteří jim mohou pomoct a nasměrovat je k další léčbě.
Tento rok plánujeme dokončit stavbu centra duševního zdraví, kde bude pracovat velký tým psychologů, psychiatrů a jiných specialistů. Mentální zdraví je jednou z našich priorit, jelikož dle našich propočtů ruská invaze bude mít dopad na duševní stav zhruba 83 % Ukrajinců.
Zelenská na zdravotnické konferenci:
Neopomenutelnou součástí ukrajinské společnosti se stávají lidé s amputovanými končetinami či jiným zdravotním hendikepem. Co je třeba udělat, aby země do budoucna vyhovovala jejich potřebám?
Když srovnáme systémy výroby protéz a rehabilitace do roku 2022 a začátku 2025, je vidět, že došlo k obrovským změnám, na základě hodnocení Světové zdravotnické organizace. To, čeho jsme v oblasti rehabilitace zatím dosáhli, považujeme za velký úspěch pro ukrajinský systém ochrany zdraví.
A když se ptáte na další vývoj, hodně lidí po amputaci dostalo protézu a nepoužívali ji. Naším úkolem je proto dát velký důraz na rehabilitaci, naučit lidi protézy používat tak, aby se staly jejich nezbytnou součástí a pomohly jim navrátit se do aktivního společenského života.
Problém momentálně vidíme jenom v tom, že počet protetiků neodpovídá poptávce. Zejména co se týče horních končetin, jelikož historicky je to tak, že se více odborníků specializovalo na dolní končetiny. Proto jsme spustili systém vzdělávání pro protetiky, při kterém se učí a znalosti ihned aplikují v protetické dílně, kde asistují tomu, kdo je vyrábí.