Hlavní obsah

Skořice nemusí být jen prospěšná. Může oslabovat účinnost léků, tvrdí studie

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Výzkumníci z univerzity v Mississippi přišli na nové účinky skořice. V nadměrném množství může oslabit účinky některých léků na předpis, koření ale přitom údajně pomáhá proti cukrovce a dalším onemocněním.

Článek

Studie badatelů z univerzity v Mississipi odhaluje, že přílišná konzumace skořice může ovlivnit účinky některých léků na předpis,upozorňuje deník Washington Post. Z výzkumu vyplývá, že skořice dokáže urychlovat vylučování některých medikamentů z těla a snižuje tak jejich účinnost.

Badatelé simulovali lidské trávení a zjišťovali, jak skořice ovlivňuje vstřebávání léčiv. Zkoumali skořicový olej a jeho dvě chemické složky: skořicový aldehyd a kyselinu skořicovou. Dovodili, že látky aktivovaly receptory, které řídí zpracování léků v těle. Proto tvrdí, že přílišná konzumace skořice by mohla vyvolat rychlé vylučování léků na předpis z těla.

Studie tvrdí, že je nedostatek vědeckých poznatků o účincích skořice na lidský metabolismus a na to, jaký vliv může mít na léky. Vědci ani neuvádí, jaké množství skořice odpovídá nadměrné konzumaci. Ze studie ale vyplývá, že zatímco omezená konzumace může být pro zdraví prospěšná, u dlouhodobého užívání hrozí, že sníží účinnost léků.

„Může se to stát, ale nebudeme to vědět přesně, dokud neprovedeme klinickou studii,“ uvedl vedoucí výzkumu Bill Gurley.

„Trocha skořice v ranním kávě neuškodí, pokud ale užíváte léky na předpis a zvažujete doplněk stravy ze skořice, poraďte se nejprve se svým lékařem,“ radí výzkumníci z mississippské univerzity.

Vědci píší, že obliba skořice vzrostla částečně díky studiím, které ukazují na její možné využití u pacientů s cukrovkou 2. typu a dalšími onemocněními. Podle jedné z prognóz z loňského roku se světový trh se skořicí v příštích třech letech zvýší o 413 milionu dolarů (asi 9 miliard korun).

Interakce skořice s léčivy není výjimečná. Lidé užívající léky na předpis se mohou setkat s varováním i před dalšími přírodními látkami, které mohou ovlivnit účinnost medikamentů. Mezi nejznámější patří grep a třezalka tečkovaná. Grapefruitová šťáva obsahuje látky, které mohou blokovat odbourávání mnoha běžně předepisovaných léků v játrech. To může vést ke zvýšení jejich koncentrace v krvi a k vyššímu riziku nežádoucích účinků.

Týká se to například některých léků na srdce, přípravků snižujících hladinu cholesterolu nebo léčiv ovlivňujících srážlivost krve. Třezalka tečkovaná naopak aktivuje činnost jaterních enzymů, což může vést ke snížení účinnosti některých léků, včetně hormonální antikoncepce, některých antibiotik a antidepresiv.

Související témata:
Skořice

Doporučované