Článek
Veřejnoprávní televizi a rozhlas na Slovensku (STVR) nově povede její manažerka a producentka Martina Flašíková. Rozhodla o tom v pondělí Rada STVR. Volba generálního ředitele následovala po loňském schválení nového zákona o STVR, kterým vládní koalice premiéra Roberta Fica podle opozice STVR ovládla.
Flašíková v tajné volbě získala hlasy sedmi z devíti členů Rady STVR. Zbylé dva hlasy dostal Igor Slanina, který byl vedením televize a rozhlasu pověřen v souvislosti s novým zákonem o STVR. Na jeho základě loni předčasně skončil ve funkci tehdejší ředitel tohoto veřejnoprávního média Ľuboš Machaj.
Právě Flašíková a Slanina byli podle slovenských médií favorité volby, ve které se o křeslo šéfa STVR ucházelo pět kandidátů.
Flašíková se letos v dubnu stala šéfkou sekce programových služeb Slovenské televize, která je součástí STVR. V minulosti se jako televizní producentka podílela na přípravě zábavných pořadů, seriálů i filmů. Podle tisku je dcerou zesnulého podnikatele Fedora Flašíka, který v minulosti připravoval volební kampaň nejen Ficovy strany Směr-sociální demokracie, ale také strany HZDS někdejšího ministerského předsedy Vladimíra Mečiara.
Zvolená generální ředitelka STVR během slyšení zmiňovala možnost vytvoření národního zpravodajského systému, který by vznikl propojením systémů STVR a veřejnoprávní tiskové agentury TASR. Nevyloučila možnost zrušení sportovního televizního kanálu STVR.
K volbě nového generálního ředitele STVR nemohla její rada přistoupit už loni, neboť parlament pět jejích členů zvolil až letos v březnu. Stalo se tak po urovnání krize ve vládní koalici, která předtím dočasně přišla o většinu ve sněmovně. Jiné čtyři členy rady slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová jmenovala do funkce ještě loni v létě. Členem Rady STVR je kromě jiných blízký spolupracovník ministryně kultury Lukáš Machala a také Ficův poradce, stíhaný advokát David Lindtner.
Opoziční hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče už před dnešní volbou šéfa STVR tvrdilo, že veřejnoprávní televize a rozhlas se mění na stranické médium trojice vládních stran. Opozice také shodně kritizovala, že na veřejné slyšení kandidátů na ředitele STVR nebyla vpuštěna veřejnost a zástupce médií, ale jen několik opozičních poslanců. Přenos ze slyšení byl vysílán na internetu.