Hlavní obsah

Doživotí. Německý soud potrestal muže, který najel autem do průvodu

Foto: Profimedia.cz

Odsouzený muž loni v únoru úmyslně najel do masopustního průvodu a zranil nejméně 88 lidí.

Reklama

16. 12. 2021 12:48

Odsouzený podle státního zastupitelství jednal zákeřně, nebezpečně a z nízkých pohnutek. Prokuratura pro něj proto žádala nejvyšší trest a soud jí vyhověl.

Článek

Soud v německém Kasselu odsoudil na doživotí muže, který loni v únoru úmyslně najel autem do karnevalového průvodu v západoněmeckém městě Volkmarsen a zranil nejméně 88 lidí včetně 26 dětí.

Soud shledal, že se muž dopustil těžkého provinění, což znamená, že mu po 15 letech za mřížemi automaticky nevznikne právo vyjít z vězení s podmínkou, jak je v Německu zvykem, napsal server tagesschau.de.

Nyní jedenatřicetiletý muž, jehož jméno úřady nezveřejnily, byl odsouzen mimo jiné za 88násobný pokusu o vraždu. Obžaloba tvrdila, že se jí podařilo nade vší pochybnost prokázat, že čin byl úmyslný, cílený a plánovaný. Cílem bylo zabít nebo zranit lidi, řekla začátkem prosince státní zástupkyně Melike Aydogduová. Pachatel si podle prokuratury čin předem plánoval, dokonce si před čelní sklo auta nainstaloval kameru, aby průjezd zachytil na video.

„Lze vyloučit technickou závadu na autě i lékařský důvod u obžalovaného,“ řekl při nedávném slyšení státní zástupce Tobias Wipplinger, podle nějž je pachatel plně trestně odpovědný. Muž se údajně chtěl mstít na lidech kvůli své neutěšené životní situaci ovlivněné nezaměstnaností, finančními problémy, sociální izolací a frustrací.

Odsouzený zaútočil na Růžové pondělí, kdy se v mnoha zejména západoněmeckých městech konají průvody se satirickými alegorickými vozy. Na ulicích se při těchto příležitostech za běžných okolností shromažďuje velké množství popíjejících lidí v různých kostýmech.

V Německu platí zpřísněná bezpečnostní pravidla při veřejných hromadných akcích od roku 2016, kdy odmítnutý žadatel o azyl z Tuniska Anis Amri najel ukradeným kamionem do lidí na vánočním trhu a 12 jich zabil, mezi nimi i jednu Češku. Později byl zastřelen na útěku italskou policií.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované