Hlavní obsah

Tělo českého dobrovolníka se našlo v masovém hrobě na Ukrajině

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

17. 5. 2022 8:51

Místní policie uvedla, že devětačtyřicetiletý Čech se přestal blízkým ozývat 3. března. Dvě další těla se úřadům zatím nepodařilo identifikovat, byla ale v civilním oblečení.

Článek

Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Zprávu dnes potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.

„Ministerstvo zahraničních věcí ví o případu českého občana, který zemřel na Ukrajině. Náš zastupitelský úřad je ve spojení s policejními složkami na místě. Jsme také v kontaktu s rodinou tohoto českého občana. Poskytujeme jí konzulární služby, které mohou být spojené s případnou repatriací. Po dohodě s rodinou nemůžeme sdělovat další detaily,“ uvedla.

Na Ukrajinu český řidič kamionu přijel po začátku ruské invaze, aby tam pomáhal jako dobrovolník, uvedla na sociálních sítích policie Kyjevské oblasti.

V hrobě u města Makariv, v němž byly objeveny ostatky občana ČR, byla ještě dvě další těla. Na místě se našly české doklady. Místní policie uvedla, že devětačtyřicetiletý Čech se přestal blízkým ozývat 3. března. Dvě další těla se úřadům zatím nepodařilo identifikovat, byla ale v civilním oblečení. „Dvě osoby byly zastřeleny ranou do hlavy, jedna do břicha,“ uvedl Andrij Něbytov z místní policie.

Ještě před začátkem ruské invaze na Ukrajinu Čech v zemi pracoval jako řidič kamionu. V Česku má manželku a bratra, upřesnila ukrajinská policie.

Podle dřívějších informací přišel o život v zemi český dobrovolník poté, co se dostal pod palbu ruských vojáků v autě. Na věc upozornil server Voxpot. České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že na Ukrajině se pohřešuje český občan. Nové vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Reportéři českého serveru Voxpot byli na začátku března na Ukrajině ostřelováni ve voze u města Makariv. Po zveřejnění reportáže se novinářům ozvala paní Simona, podle které se v téže době měl na podobném místě pohybovat její manžel Tomáš. Ten podle ní jako profesionální řidič kamionů a autobusů chtěl na Ukrajině pomáhat s odvozem lidí z ruskou armádou ohrožených oblastí. Od 2. března měl ale nedostupné mobilní telefony.

Po měsíci se reportéři vrátili na místo, na fotografiích zaznamenali mimo jiné rozstřílené automobily. Jeden z nich byl tím, na který se ptala paní Simona. Další den se reportéři vrátili zpět a našli Tomášovu tenisku, auto už bylo na vrakovišti. Mělo prostřelené čelní okno, boční dveře i opěradlo hlavy u řidiče, byla v něm krev.

Reklama

Doporučované