Hlavní obsah

Na Ukrajině se pohřešuje český dobrovolník. Našli jeho zničené auto

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Zmizelý Čech jel na Ukrajinu jakožto profesionální řidič kamionů a autobusů pomáhat s odvozem lidí. Ilustrační snímek.

Reklama

3. 5. 2022 11:16

Čech Tomáš jel na Ukrajinu jako dobrovolník, ale jeho manželka se s ním od začátku března nedokázala spojit. Reportéři serveru Voxpot se vydali po jeho stopách a objevili auto, ve kterém jezdil, i jeho tenisku.

Článek

Na Ukrajině se pohřešuje český občan, informace o jeho úmrtí ale nelze v tuto chvíli potvrdit. ČTK to v úterý sdělilo ministerstvo zahraničí k informacím serveru Voxpot, podle nějž přišel o život v zemi český dobrovolník poté, co se dostal pod palbu ruských vojáků v autě.

Reportéři českého serveru Voxpot Majda Slámová a Vojtěch Boháč byli na začátku března na Ukrajině ostřelováni ve vozu u města Makariv. Po zveřejnění reportáže se novinářům ozvala paní Simona, podle které se v téže době měl na podobném místě pohybovat její manžel Tomáš.

Ten podle ní na Ukrajině jakožto profesionální řidič kamionů a autobusů chtěl pomáhat s odvozem lidí. Od 2. března ale neměl dostupné mobilní telefony.

„Můžeme potvrdit, že český občan na Ukrajině je nezvěstný. Avšak informaci o jeho úmrtí stále nemůžeme potvrdit. Jsme v kontaktu s jeho rodinou a poskytujeme standardní konzulární služby,“ sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.

Po měsíci se reportéři vrátili na místo, na fotografiích zaznamenali mimo jiné rozstřílené automobily. Jeden z nich byl tím, na který se ptala paní Simona. Další den se dvojice vydala zpět na dané místo, kde našla Tomášovu tenisku, auto už bylo na vrakovišti. Mělo prostřelené čelní okno, boční dveře i opěradlo hlavy u řidiče, byla v něm krev.

„V autě samotném zůstal jen technický průkaz, obrázek s Pannou Marií a jinak téměř nic. Makarivská policie nám řekla, že zatím všech 133 civilních obětí bylo identifikováno, takže Tomáše zatím nenašli. V nedalekém Motyžynu nám však o den dříve na obecním úřadě řekli, že stále nacházejí mrtvé civilisty po lese kolem vesnice. V Makarivě zase členové policie i teritoriální obrany hledali hroby, do kterých Rusové pohřbívali civilisty, které při průjezdu zabili,“ uvedl Voxpot.

Válka na Ukrajině

Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

Reklama

Doporučované