Hlavní obsah

Válka na Ukrajině v mapách: Rusko se dál soustředí na Donbas

1. 6. 0:00
aktualizováno • 21. 6. 17:11

Proměny ukrajinského bojiště jsou v poslední době minimální. Klíčové zůstávají boje o Donbas, k ovládnutí Lysyčansku, posledního velkého města regionu v ukrajinských rukou, je pro Rusy stěžejní boj o hřeben u vesnice Vovčajarivka.

Reklama

Článek

Detailní popis aktuální situace na bojišti si můžete přečíst v tomto článku.

Ruský postup Ukrajinou

Jak Rusové postupují Ukrajinou.Video: Institute for the Study of War, Seznam Zprávy

Mapy zpracované na základě dat amerického Institutu pro studium války (ISW) ukazují postup ruských jednotek Ukrajinou, vždy k pondělí.

Kontrolu území analytici chápou tak, že ruská armáda je schopná zabránit tomu, aby v dané oblasti operovaly jiné jednotky. Neznamená to, že Rusko v regionu reálně politicky vládne, že by se mu zodpovídaly tamní úřady.

Území, kam Rusko postoupilo, ale zatím ho nekontroluje, znamená, že je z něj schopné útočit na další cíle, ale zatím nezabránilo tomu, aby ho využívaly ukrajinské jednotky.

Část změn mezi první a druhou mapou je způsobená tím, že ISW zpětně jinak vyhodnotil situaci v terénu. Ruskou ofenzívu u Kyjeva mezitím „posunul“ směrem na západ, což odborníci přisoudili silnějšímu ukrajinskému odporu, než jaký Moskva očekávala.

Kam prchá nejvíc Ukrajinců?

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) odhaduje, že Ukrajinu opustilo už přes 7,7 milionů lidí. Zároveň hranice země v opačném směru už překročilo přes 2,5 milionů Ukrajinců, ale úřad zároveň upozorňuje, že ne všichni museli ve vlasti zůstat, mohli odejít znovu do zahraničí.

Ukrajina před současnou válkou

Foto: Seznam Zprávy

Krym Rusko anektovalo v roce 2014. V únoru 2022 uznalo nezávislost separatistických republik na východě Ukrajiny (mapa zobrazuje srovnání oblastí, které kontrolovalo před aktuálním konfliktem, s rozsahem, v němž je Rusko uznalo). Podněstří je vzbouřenecké území na území Moldavska podporované Ruskem.

Východní Ukrajina

Foto: Seznam Zprávy

Situace na východní Ukrajině. Porovnání území tzv. republik před začátkem současné fáze války s územím, kde se v roce 2014 konala referenda o „svébytnosti“.

Pokud by Ukrajina vzbouřenecké republiky uznala ve stejných hranicích, jako to udělalo Rusko, znamenalo by to, že by se vzdala nejen území, které nekontrolovala ani před současnou válkou, ale i oblasti, jež jsou i teď v jejím držení. Moskva totiž republiky uznala v hranicích Doněcké a Luhanské oblasti a jejich části zůstávají pod kontrolou ukrajinské vlády.

NATO a Ukrajina

Foto: Seznam Zprávy

Členské státy NATO. Rusko požaduje, aby se síly NATO vrátily jen do pozic, kde byly už před rokem 1997.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované