Článek
Kupci kryptoměny amerického prezidenta Donalda Trumpa se ve čtvrtek sjeli z celého světa na exkluzivní večeři v jeho soukromém venkovském klubu s výhledem na řeku Potomac, jen kousek od hlavního města USA.
Během příjezdu hostů a samotného Trumpa na akci se více než stovka protestujících v Trump National Golf Clubu tísnila na okraji parkoviště podél ulice s transparenty se slogany jako „Amerika není na prodej“, „zastavte kryptokorupci“ a „zveřejněte seznam hostů“.
Mezi účastníky byl i v Číně narozený kryptopodnikatel a miliardář Justin Sun, který zveřejnil video, na němž oblečený ve smokingu vstupuje za doprovodu triumfální hudby do tanečního sálu. Sun vyhrál první místo v soutěži o večeři, když investoval do Trumpovy kryptoměny 18,5 milionu dolarů (přes 410 milionů korun). Zároveň je největším veřejně známým investorem a poradcem společnosti World Liberty Financial, kryptoplatformy rodiny Trumpových, která jim vydělala stovky milionů dolarů.
Ve středu Sun zveřejnil video, na němž je zachycen při návštěvě vládní budovy, která je součástí komplexu Bílého domu. V únoru americká Komise pro cenné papíry a burzy pozastavila řízení proti Sunovi ve věci podvodu z roku 2023 s odkazem na veřejný zájem.
Sun se k tomu odmítl vyjádřit, ale na síti X napsal, že je „vděčný za pozvání“. Komise pro cenné papíry a burzy rovněž odmítla cokoli komentovat.
As the top holder of $TRUMP and proud supporter of President Trump, it was an honor to attend the Trump Gala Dinner by @GetTrumpMemes.
— H.E. Justin Sun 🍌 (@justinsuntron) May 23, 2025
Thank you @POTUS for your unwavering support of our industry!#MakeCryptoGreatAgain🇺🇸 pic.twitter.com/Yy2TuWEgzT
Ve videu, které na sociálních sítích zveřejnil host večeře spojené s prezidentovou kryptoměnou, Trump řekl: „Vždycky jsem dával přednost zemi před byznysem… Stanete se prezidentem Spojených států a chcete, aby se lidem dařilo a aby uspěli. Bidenova administrativa pronásledovala kryptoměnové inovátory a my je vracíme zpět do USA, kam patří.“
Podle společnosti Inca Digital utratili investoři za meme coin $TRUMP, jak se daná kryptoměna nazývá, odhadem celkem 148 milionů dolarů (přes tři miliardy korun), aby si zajistili místo na večeři, přičemž 25 nejlepších držitelů utratilo více než 111 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun).
Za to si užili soukromé přijetí přímo od Trumpa a čtyři největší investoři obdrželi limitovanou edici hodinek Trump Tourbillon, které se prodávají za 100 tisíc dolarů (přes dva miliony korun).
Společnost kontrolovaná Trumpovou rodinou a druhá firma společně drží 80 procent zbývající nabídky kryptoměny $TRUMP a podle blockchainové analytické společnosti Chainalysis dosud vydělaly na poplatcích 320 milionů dolarů (přes sedm miliard korun), včetně nejméně 1,35 milionu dolarů (30 milionů korun) po oznámení večeře.
Podle analýzy blockchainu je pravděpodobné, že více než polovina z 220 držitelů, kteří se zúčastnili této akce, sídlí mimo Spojené státy.
V reakci na kritiku, že Trump využívá svůj úřad k obohacování se z kryptoměny, uvedla ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová, že veškerý prezidentův majetek je ve svěřenském fondu, který spravují jeho děti. „A troufám si tvrdit, že jedním z mnoha důvodů, proč americký lid znovu zvolil prezidenta do úřadu, je to, že byl velmi úspěšným podnikatelem, než se podnikání vzdal, aby veřejně sloužil naší zemi,“ prohlásila.
Společnost Trump Organization na žádost o komentář nereagovala.
Vincent Liu, investiční ředitel tchajwanské společnosti pro tvorbu trhu s kryptoměnami Kronos Research, uvedl, že doufal v navázání kontaktů s dalšími předními držiteli a možná i v setkání s prezidentem. „Takový přístup je výjimečný a dokládá, že digitální aktiva se stávají běžnou součástí trhu,“ dodal.
Soukromý koktejlový večírek
Sheldon Zia, zakladatel burzy s kryptoměnami BitMart se sídlem na Kajmanských ostrovech, napsal před akcí na síti X, že jako jeden z 25 největších držitelů míří nejen na večeři, ale i na soukromý koktejlový večírek před večeří a následující den na VIP prohlídku.
Původní oznámení uvádělo, že těchto 25 největších investorů, jejichž totožnost je většinou dosud neznámá, se zúčastní prohlídky Bílého domu. Tato informace však byla následně z webu $TRUMP odstraněna.
Mezi Trumpovými podporovateli jsou i domácí investoři, například Vincent Deriu, sedmadvacetiletý konzultant z New Yorku, který uvedl, že již vlastní „mnoho“ hodinek s Trumpovou značkou, „několik párů“ Trumpových tenisek a „více než 50“ Trumpových NFT, takzvaných nezastupitelných tokenů. Deriu se ve čtvrtek zúčastnil večeře, za kterou zaplatil 116 tisíc dolarů (přes 2,5 milionu korun).
Trump strávil na akci zhruba hodinu, přičemž účastníkům byl servírován bio salát, filet mignon, ryba halibut opečená na pánvi, česnekové šťouchané brambory a zeleninová směs následovaná teplým lávovým dortem, jak ukazuje fotografie menu se zlatým písmem zveřejněná na sociálních sítích.
Čelní představitelé Demokratické strany v Kongresu uspořádali ještě před akcí tiskovou konferenci, na které upozorňovali na údajné Trumpovy korupční praktiky spojené s kryptoměnami a volali po zákonech, které by tyto aktivity zakázaly.
„Trumpova večeře je orgie korupce,“ uvedla senátorka z Massachusetts Elizabeth Warrenová. Senátor z Connecticutu Chris Murphy poukázal na anonymitu účastníků. „Podle zpráv se tam má dnes večer objevit člověk jménem Ogle,“ řekl Murphy. „To je všechno, co o něm víme. Nosí neustále masku,“ uvedl.
Ogle, specialista na bezpečnost v oblasti kryptoměn, kterého kontaktovala agentura Reuters, uvedl, že používá pseudonym a ve videorozhovorech vystupuje se šátkem a slunečními brýlemi kvůli bezpečnostním obavám spojeným s jeho dobrovolnickou činností. Tvrdí, že pomohl obětem kryptopodvodníků získat zpět více než půl miliardy dolarů (téměř 11 miliard korun).
Na Murphyho obvinění reagoval slovy, že jsou „mimo mísu“. „Můj důvod účasti na této večeři je zcela prostý,“ uvedl Ogle, který působí také jako poradce Trumpovy kryptoplatformy World Liberty Financial. „Jsem od přírody zvědavý. Věřím, že půjde o historický okamžik, a mám to štěstí, že se mohu zúčastnit.“ V soutěži skončil na 22. místě a drží měnu $TRUMP v hodnotě 3,6 milionu dolarů (téměř 84 milionů korun).
Zákony, které nemají šanci projít
Demokratičtí zákonodárci představili návrhy zákonů, které mají zabránit prezidentům a členům Kongresu vlastnit nebo řídit podniky, jež vydávají či propagují kryptoměnové produkty.
Vzhledem k tomu, že republikáni mají většinu v obou komorách Kongresu, mají demokraté jen omezenou možnost tyto návrhy prosadit nebo svolat veřejná slyšení či formální vyšetřování.
Ze všech nových kryptoměnových projektů Trumpovy rodiny, které nyní zahrnují kryptoburzu, stablecoin, těžbu bitcoinu a ETF fondy na digitální aktiva, vzbudil meme coin největší kritiku ze strany demokratických zákonodárců a neziskových organizací, které jej označují za „závod ke dnu v prezidentském vydělávání peněz“.
Nyní se začínají ozývat i někteří Trumpovi spojenci. Republikánská senátorka Cynthia Lummisová, silná zastánkyně kryptoměnového průmyslu, uvedla, že tato večeře v ní vzbuzuje „pochybnosti“.
Od lednového spuštění $TRUMP z něj profitovali především velcí investoři. Více než 60 velkých peněženek vydělalo téměř 1,5 miliardy dolarů (přes 33 miliard korun), přičemž 48 milionů (přes miliardu korun) z těchto zisků přišlo poté, co Trump zveřejnil na sociálních sítích příspěvek o soutěži, vyplývá z analýz společností Inca Digital a Bubblemaps zkraje května.
Mezitím asi 600 tisíc menších peněženek zaznamenalo ztráty v celkové výši 3,87 miliardy dolarů (přes 85 miliard korun), z toho 117 milionů (téměř 2,6 miliardy korun) po oznámení večeře.
Akce byla zakončena afterparty s názvem „Meme The Night“, kterou pořádala singapurská společnost MemeCore, zaměřená na angažovanost v oblasti meme coinů. Spoluzakladatel MemeCore vystupující pod jménem Ice přicestoval na večeři z druhého konce světa poté, co utratil více než 16 milionů dolarů (přes 355 milionů korun), aby v soutěži skončil na druhém místě.