Hlavní obsah

V Řecku hasiči bojují s požárem u národního parku Dadia, hoří i na Lesbu

Foto: Profimedia.cz

V Řecku bojují s desítkami požárů. Fotografie pochází z ostrova Lesbos.

Reklama

24. 7. 9:48

Požár ohrožuje národní park Dadia, snaží se jej zastavit okolo 320 hasičů. Oheň postupuje už čtvrtým dnem, v sobotu se kvůli němu evakuovali obyvatelé nedaleké vesnice.

Článek

Hasiči v Řecku bojují s desítkami požárů porostu, ten největší nyní ohrožuje národní park Dadia na severovýchodě země. Oheň na území s chráněnými lesy a mnoha druhy vzácných živočichů, zejména ptáků, se snaží zastavit na 320 hasičů, kterým pomáhají dobrovolníci i vojáci. Nasazeny jsou také dvě desítky letadel a vrtulníků, uvedl list Kathimerini. Požáry způsobené suchým a horkým počasím dál zuří i v Itálii a Slovinsku.

V Řecku v sobotu úřady zaznamenaly 53 nových požárů, ty nejrozsáhlejší jsou aktuálně u parku Dadia v regionu Východní Makedonie a Thrákie, který sousedí s Tureckem, na Peloponésu a také na ostrově Lesbos. Tam se oheň dostal až k pláži oblíbeného letoviska Vatera, evakuovat se musely stovky turistů.

Požár v oblasti národního parku Dadia postupuje už čtvrtým dnem, v sobotu se kvůli němu evakuovali obyvatelé vesnice Dadia. Práci hasičům ztěžuje vítr, který neustále mění směr, a také vysoké teploty. Ty by dnes v Řecku mohly místy vystoupat až na 42 stupňů a vlna veder má trvat ještě nejméně týden.

Oheň v národním parku znepokojuje ochránce přírody, protože už zničil pozorovatelnu dravých ptáků a blíží se k budovám správy parku. Šéf prefektury Evros Dimitris Petrovits agentuře AMNA řekl, že ochrana zvířat je prioritou a že pro zraněné živočichy vznikne dočasná záchranná stanice.

Lesní požáry se nedaří zkrotit ani v oblasti u hranic Slovinska a Itálie. Italské úřady v sobotu nařídily evakuaci tří stovek lidí z obce Savogna d'Isonzo u slovinských hranic, protože se obávají rozšíření požáru ze slovinské zalesněné oblasti Kras.

V oblasti Kras je nasazeno více než 1000 hasičů, kterým pomáhají vojáci i kolegové ze zahraničí. Ti se aktuálně soustředí na horu Trstelj a vesnici Renče, která leží asi deset kilometrů jižně od města Nova Gorica, uvedla agentura STA.

V sobotu tam hasiče navštívil ministr obrany Marjan Šarec, který řekl, že ve vzduchu už jsou všechna dostupná hasicí letadla a že pomáhají i stroje z Rakouska, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Srbska a Slovenska.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované