Hlavní obsah

V USA zabíjel další střelec. Reakční doba policie byla tentokrát 9 minut

Foto: J Pat Carter, Profimedia.cz

Policie na scéně hromadné střelby v nemocnici svatého Františka v Tulse v Oklahomě, 1. června 2022.

Reklama

2. 6. 2022 11:35

Útočník v americkém městě Tulsa zastřelil čtyři lidi a pak i sebe, uvádí policie. Média ostře sledují, jak dlouho trvalo policii proti střelci zasáhnout. Před týdnem v texaském Uvalde, kde umírali malí školáci, to trvalo hodinu.

Článek

Neznámý útočník vyzbrojený puškou a pistolí ve středu zabil čtyři lidi a další zranil, když začal střílet v budově patřící do areálu nemocnice v americkém městě Tulsa. S odvoláním na místní policii o tom informují zahraniční zpravodajské agentury. Pátým mrtvým na místě je sám střelec, podle policie se patrně zastřelil sám.

Incident zasáhl nemocnici Saint Francis Hospital na jihovýchodě druhého největšího města státu Oklahoma. Budova, v níž se střílelo, je podle agentury AP určená pro různé formy neakutní péče. Policie nejdříve dostala zprávu, že ve druhém patře se pohybuje ozbrojený muž, načež „se to změnilo v situaci s aktivním střelcem“, řekl médiím policejní velitel Richard Meulenberg.

Jiný policejní důstojník Eric Dalgliesh následně sdělil, že policisté se dostali do kontaktu se střelcem jen několik minut po volání na tísňovou linku.

„Vypadá to, že při střelbě byly použity obě zbraně,“ řekl Dalgliesh. Dispečeři podle něj přijali tísňový hovor v 16:52 místního času. Policisté, kteří dorazili na místo činu, slyšeli střelbu v budově a ta je zavedla do druhého patra. V 17:01 už byli v kontaktu se střelcem.

V podvečer místního času byly na místě činu desítky policejních vozů, areál nemocnice byl uzavřen a policie u něj omezila provoz.

„Je to neskutečně tragická událost,“ popsal incident velitel Meulenberg. „Jsem velmi pyšný na policisty za to, že se tam dostali tak rychle a dost možná zabránili tomu, aby další lidé přišli o život,“ doplnil.

Právě dlouhá reakční doba policie je klíčovým bodem vyšetřování v případu masové střelby na základní škole v texaském Uvalde z minulého týdne. Tam zasahující policisté zřejmě čekali hodinu, než se rozhodli vtrhnout do školní třídy, kde střelec útočil.

Kromě totožnosti obětí se úřady v Tulse nyní snaží zjistit také identitu údajného pachatele, který se podle policistů patrně po činu sám zastřelil. Proč muž začal v areálu nemocnice střílet, nebylo jasné. Vyšetřovatelé jeho věk odhadli na 35 a 40 let.

O krveprolití v Tulse byl krátce po prvních zprávách médií informován americký prezident Joe Biden, uvedl jeho úřad. „Bílý dům blízce monitoruje situaci a spojil se se státními a lokálními činiteli, aby nabídl podporu,“ citovala jej televize CNN.

Od ledna došlo ve Spojených státech podle agentury AP k 12 střeleckým útokům, při nichž byli zabiti alespoň čtyři lidé. Celkem mají tyto střelby 76 obětí včetně dětí. Útočníci do počtu obětí započítáni nejsou.

Reklama

Související témata:

Doporučované