Článek
Hudební festival Glastonbury patří mezi nejslavnější a největší na světě. I letos na něj přišlo 200 tisíc lidí, ale pozornost nepřitáhla jen samotná muzika.
Během vystoupení londýnského punk rapového dua Bob Vylan znělo z pódia skandování jako „Svobodná, svobodná Palestina“ a „Smrt, smrt IDF“, tedy izraelské armádě. Mezi návštěvníky vlály palestinské vlajky, koncert vysílala v přímém přenosu veřejnoprávní stanice BBC.
Na sociálních sítích vyvolaly záběry na jedné straně nadšení a obdiv, na té straně znechucení. Policie už oznámila, že zkoumá videozáznamy z akce, a to pro podezření, zda někdo nespáchal trestný čin.
Vystoupení rapera Bobbyho Vylana rezonuje natolik, že se k němu vyjadřují i politici. Jak labouristický premiér Keir Starmer, tak šéfka opozičních konzervativců Kemi Badenochová skandování protiizraelských hesel kritizují. „Tohle není protest, to je vyzývání k nenávisti,“ uvedla Badenochová.
Premiér versus trio z Belfastu
Napětí týkající se Izraele a Palestinců začalo dříve, než na Glastonbury zazněly první akordy. Premiér Starmer napsal, že vystoupení severoirské hiphopové kapely Kneecap na festivalu „není vhodné“.
Kneecap jsou z Belfastu a i oni z pódia často podporují Palestince. Jednoho z členů kapely navíc policie vyšetřuje poté, co loni v prosinci na koncertu mával vlajkou libanonského hnutí Hizballáh. To britská vláda klasifikuje jako teroristickou organizaci.
Severoirské trio se ostatně stalo předmětem sporu i na českém festivalu Rock for People, který se uskutečnil v polovině června. Federace židovských obcí v České republice napsala organizátorům dopis, aby pozvánku pro Kneecap zrušili, protože skupina oslavuje násilí proti Židům. Kapela ale nakonec v Parku 360 na letišti v Hradci Králové vystoupila.
Severní Irsko i Skotsko
Velká Británie byla ve vztahu k blízkovýchodnímu konfliktu vždy v delikátní pozici. Území, o které Židé a Palestinci vedou spory, spravovala do roku 1948. Obě strany Britům vyčítají, že je poškodila. Izraelsko-palestinský konflikt se však promítá i do vnitřních bojů na ostrovech.
Není náhoda, že radikálně propalestinští Kneecap jsou ze Severního Irska. Tamní zastánci spojení s Irskou republikou (v minulosti například Irská republikánská armáda) považovali svůj boj proti britské přítomnosti za podobný tomu, který vedou Palestinci proti Izraeli.
Viditelné je to například v severoirském městě Derry. Ve čtvrtích, kde převládají katolíci a stoupenci spojení s Irskem, vlají i palestinské vlajky a na zdech jsou nápisy podporující Palestince.
Naproti tomu severoirští protestanti, kteří chtěli a chtějí zachovat Severní Irsko jako součást Británie, vyvěšovali izraelské vlajky. Zdůrazňovali tak svoji odlišnost od těch, kteří jsou loajální k Irsku. Právě Irská republika patří k evropským zemím, které nejvíce kritizují Izrael a ten na konci loňského roku dokonce uzavřel své velvyslanectví v Dublinu.
Blízký východ se kuriózním způsobem přelil i do skotského fotbalu. Fanoušci dvou nejslavnějších skotských klubů a největších rivalů – Celtic Glasgow a Glasgow Rangers – stojí na opačných stranách.
Na tribunách mezi příznivci Celticu vlají palestinské vlajky a nápisy Svobodná Palestina, Rangers vyvěšují izraelské vlajky. Historicky má soupeření mezi dvěma kluby také náboženský, sektářský podtext: většina fanoušků Rangers jsou protestanti, příznivci Celticu z katolických rodin.

Příznivci Celtic Glasgow při letošním finále skotského poháru. Podporují Palestince a kapelu Kneecap.
Glastonbury má dohru i pro britskou televizi BBC. Ministryně kultury Lisa Nandyová žádala od generálního ředitele BBC vysvětlení, proč televize skandování rapera Bobbyho Vylana vysílala. Ředitel slíbil, že zmíněná pasáž nebude zpětně dostupná v online vysílání.
BBC čelila tvrdé kritice za své zpravodajství už po 7. říjnu 2023, kdy Hamás zaútočil na jih Izraele, zavraždil 1200 lidí a přes 200 dalších odvlekl do zajetí. Stanice se vyhýbala označování Hamásu za teroristy a teroristické hnutí.
„Terorismus je slovo, které lidé vyslovují o organizaci, kterou morálně neschvalují. Není úkolem BBC říkat lidem, koho mají podporovat a koho odsuzovat – kdo jsou ti dobří a kdo ti zlí,“ prohlásil tehdy šéf zahraniční redakce BBC John Simpson.
„Pravidelně upozorňujeme na to, že britská a další vlády odsoudily Hamás jako teroristickou organizaci, ale to je jejich věc. Také vedeme rozhovory s hosty a citujeme lidi, kteří Hamás popisují jako teroristy. Klíčové je, že to neříkáme svým hlasem. Naší prací je prezentovat našemu publiku fakta a nechat ho, aby si udělalo vlastní názor,“ zdůvodnil rozhodnutí.