Hlavní obsah

Vedra sužují světové setkání skautů. Pořadatelé čelí výzvám, aby akci ukončili

Foto: Choe Young-soo/Yonhap via AP, Profimedia.cz

Skauti se na světovém jamboree v jihokorejském Puanu chladí v pětatřicetistupňových vedrech.

Reklama

5. 8. 13:32

Světová organizace skautského hnutí požádala jihokorejské organizátory, aby „zvážili alternativní možnosti dřívějšího ukončení akce, než bylo plánováno, a podpořili účastníky až do jejich odjezdu do jejich domovských zemí“.

Článek

Světová organizace skautského hnutí (WOSM) vyzvala Jižní Koreu, aby přerušila celosvětové setkání skautů - jamboree. Informovala o tom agentura AP, podle níž tisíce britských skautů začaly opouštět pobřežní tábořiště kvůli úmorným vedrům. Američtí a singapurští skauti se odjet chystají.

Už dříve se kvůli horku udělalo nevolno několika stovkám účastníků. Na akci jsou rovněž skauti a skautky z ČR. Jižní Korea se zatím rozhodla v akci pokračovat, uvedla agentura Reuters.

Pokud se organizátoři rozhodnou pokračovat, měli by podle WOSM ujistit, že udělají vše, aby vyřešili problémy způsobené vlnou veder tím, že do akce vloží dodatečné finanční a lidské zdroje.

Organizace vydala prohlášení poté, co stažení z akce v pátek oznámila britská skautská asociace, která je se 4000 účastníky na setkání největší. Její členové se ubytují v hotelích v Soulu, aby ulevili místu, kde se jamboree koná.

Odjet ze země by výprava měla tak, jak bylo plánováno - v neděli 13. srpna. Tuto neděli se z akce kvůli počasí a podmínkám na místě stáhnou také stovky amerických skautů, kteří zamíří na americkou vojenskou základnu Humphreys v Jižní Koreji, píše Reuters. Stahují se také desítky skautů ze Singapuru.

Do Evropy se po pandemii vrátili turisté

Loňský rok ukončil dvouleté uzávěry způsobené pandemií koronaviru. A do Evropy se vrátili turisté. Přes online platformy si dokonce zarezervovali více pobytů než v předpandemickém roce. V Česku byl ale trend opačný.

Naopak zástupci některých zemí jako jsou Filipíny nebo Argentina oznámili, že na jamboree zůstávají. Šéfka Argentinské skautské asociace Marina Rustánová uvedla, že v táboře vidí určitá zlepšení.

Jamboree bude pokračovat, uvedl podle Reuters jihokorejský premiér Han Duk-so. Jeho vláda se tak rozhodla společně s Korejskou skautskou organizací po konzultacích s ostatními zeměmi. Jihokorejská agentura Jonhap dříve informovala, že organizátoři plánovali na dnešek setkání, aby projednali, zda v akci pokračovat, zrušit ji nebo omezit její rozsah. Jamboree má podle plánu skončit 12. srpna.

Asijská země zažívá léto, které patří k nejteplejším za poslední roky. Od středy zdravotníci ošetřili kvůli potížím způsobeným horkem stovky účastníků, píše AP. Teploty na jihu Jižní Koreje, kde se shromáždění koná, podle ní dosahují 35 až 38 stupňů.

Odstoupení amerických a singapurských skautů je novou ranou pro organizátory a jihokorejskou vládu, která v pátek slíbila více cisteren s vodou, klimatizované prostory a zdravotníky ve snaze akci zachránit, podotkla agentura Reuters. Podle AP rovněž organizátoři zrušili aktivity vyžadující těžkou fyzickou námahu.

Na akci se vypravilo kolem 40 000 účastníků z více než 150 zemí, včetně 413 lidí z Česka. Mluvčí organizace Junák - český skaut před několika dny ČTK informovala, že nikdo z české výpravy zdravotními potížemi netrpěl. České velvyslanectví v Koreji nicméně pomohlo části českých skautů se zajištěním náhradního ubytování, jídla, pití, autobusů a dalších potřeb. Tábořiště bylo zprvu nepřipraveno, uvedla ambasáda na svém facebooku.

Reklama

Doporučované