Článek
Za akt teroru označil v sobotu americký velvyslanec v Izraeli Mike Huckabee nedávný útok izraelských osadníků na palestinský kostel na okupovaném Západním břehu. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž Huckabee požaduje trestní stíhání pachatelů.
Huckabee uvedl, že navštívil křesťanské město Tajba, kde ho duchovní informovali o tom, že izraelští osadníci 8. července založili požár poblíž kostela z pátého století a hřbitova.
„Je to akt teroru a je to zločin,“ napsal Huckabee v prohlášení. „Ti, kdo se dopouštějí teroristických činů a násilí v Tajbě - nebo kdekoli jinde - musí být dopadeni a stíháni. Nejen pokáráni, to nestačí,“ dodal.
Vláda Izraele, který Západní břeh okupuje od roku 1967, se k incidentu nevyjádřila.
Huckabee už v týdnu Izrael vyzval, aby důkladně vyšetřil vraždu amerického občana Saifa Mussalleta ubitého k smrti. Podle příbuzných byl Mussallet v pátek před týdnem ubit izraelskými osadníky v palestinské vesnici Sindžil na Západním břehu. Huckabee to označil za teroristický čin.
Jak podotýká Reuters, Huckabee je přesvědčeným zastáncem izraelských osad, které jsou v rozporu s mezinárodním právem. Jeho komentáře jsou tak vzácnou veřejnou kritikou ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva ve zprávě zveřejněné tento týden uvedl, že v prvních šesti měsících letošního roku evidoval na Západním břehu 757 útoků izraelských osadníků, které způsobily Palestincům škody nebo zranění.