Hlavní obsah

Závod s časem. V Mexiku se snaží vysvobodit horníky ze zatopeného dolu

Bez komentáře: V mexickém státě Coahuila se snaží vysvobodit horníky ze zatopeného dolu.Video: AP

 

Reklama

8. 8. 2022 15:15

Více než 300 vojáků a dalších lidí se v Mexiku účastní záchranné akce, jejímž cílem je vysvobodit z podzemí deset horníků, kteří jsou už téměř pět dnů uvězněni v zatopeném uhelném dole, píše server BBC News.

Článek

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila ve středu ve 13:35 místního času (20:35 SELČ), když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Vodu z dolu odčerpávají velká čerpadla a podle BBC bylo na místo povoláno i šest potápěčů mexických speciálních sil.

Příbuzní, kteří se shromáždili před dolem, doufají, že se horníkům podařilo najít vzduchovou kapsu. „Jsme unavení a zoufalí, ale pořád máme trochu naděje,“ prohlásila Cecilia Cruzová.

Agentura Reuters informovala, že pěti jiným horníkům se povedlo dostat se z dolu ven. Jeden z nich, Fernando Pompa, v rozhovoru s místní rozhlasovou stanicí popsal, jak byl z dolu vytažen ven ve vozíku, který se používá k přepravě uhlí. „Stále je naděje, že je tam malá vzduchová kapsa,“ dodal v rozhovoru horník.

Mohlo by vás zajímat:

Britský potápěč John Volanthen a finský potápěč Mikko Paasi se účastnili mise v Thajsku, kde zachraňovali chlapce a jejich trenéra uvězněné v zatopené jeskyni.

Sergio Martinez, jehož bratr Jorge Luis Martinez je uvězněn v dole, řekl pro agenturu Reuters, že mu dělníci, kteří zůstali na povrchu, sdělili, že slyšeli hromový zvuk doprovázený proudem vzduchu, když se nehoda stala. Běželi k dolu a kam shodili lano, vytahovali dělníky ručně. „Doufáme, že se stane zázrak a dostanou se ven živí,“ řekl pro agenturu Martinez.

Úřady zatím od zřícení nehlásí žádný kontakt s uvězněnými horníky, píše agentura AP.

Důl v obci Sabinas byl otevřen v lednu a podle ministerstva práce neměl „žádný záznam o stížnostech na jakýkoli typ abnormality“.

Reklama

Související témata:

Doporučované